Detsamma till alla! Gott Nytt! 
Samma här: önskar alla ett gott 2012, med god hälsa och mycket god mat. Och mycket skoj.
Visst går det. Om inte annat, så går det galet

Instämmer i nyårsönskningarna, och konstaterar att jag själv i alla fall ska skärpa mig ordentligt nästa år!
Hälsa, lycka och välgång åt oss alla! 
Gott nytt år till er alla! 
Ta allt som skrivs på Internet med en nypa salt. Du vet inte vem som sitter bakom det andra tangentbordet och du vet inte vilken kunskap eller utbildning de har. Tänk efter själv!
Gott slut på 2011 och gott nytt 2012 önskar jag alla på KiF
Önskar alla ett gott och friskt nytt år!
ja gott 2012 till alla.
Själv ska jag tillbringa kvällen/natten med en superskotträdd katt så snälla alla ni som ska ut o smälla smällare o fyrverkerier, tänk på skotträdda husdjur, samla gärna ihop er på nån parkering eller annan asfalterad öppen plats så husdjuren får en chans att gömma sig nånstans. .där jag bor - mitt i ett bostadsområde - går alla ut i sina egna trädgårdar och smäller , vilket gör att min katt inte kan känna sig säker någon stans.. så jag sitter vid köksbordet med en stor duk ner över kanterna o katten sitter på golvet under bordet o skakar.. så ska vi ha det ikväll..

Älta inte problem - skapa lösningar!! 🤔😃
Instämmer gör även jag!
Märkligt nyår - tittar man ut kan det lika gärna vara Valborgsmäss.
Numer pensionär i Nynäshamn
Jag ska också sitta men min enormt skotträdda Yorkie, som redan har börjat att hyperventilera och försöker gömma sig överallt.
# 10
samma här fast det är en katt, han skakar, hyperventilerar o svettas om tassarna. jag bytte soffa i höstas - och den nya kan han inte krypa under.. jäkligt dålig soffa, med andra ord..

Älta inte problem - skapa lösningar!! 🤔😃
Jag skulle inte heller sakna alla smällar. Lite fyrverkerier kan vara vackert (om man kan lita på att de hanteras rätt) - men jag tittade just på GP:s nyårsfyrverkeri. Alltihop försvann upp i molnen, som sekundsnabbt lystes upp i olika färger. Ganska så meningslöst. Tråkigt, för det brukar vara väldigt fint.
Visst går det. Om inte annat, så går det galet

Nu kommer jag ju in litet väl sent för hjälpförslag till nyårssmällarna … såg en livrädd Labrador som befann sig mitt i firandet på stranden i Biarriitz … man blir så förbannad och förtvivlad att folk är så hänsynslösa.
Min Callista är rädd för åska och skarpa ljud … vi - och också inom Airedale Rescue - använder Melatonin för att lugna … nu vet jag inte om det heter samma på svenska men det kanske går att googla fram motsvarigheten.
Detta år har varit extra jobbigt för Kaylie. Hon lärde sig t o m att gå upp för trapporna och gömde sig på olika sovrum.
Det enda possitiva är att hon går upp nu och sover gärna i min säng 
13 Hang on a minute… Gun, har du en Airedale! :D Varför har jag inte vetat detta?!!? :D
Är du med i Facebook-gruppen för Airedales då? Jag tittar där dagligen och längtar efter att få skaffa en hund… 
Ta allt som skrivs på Internet med en nypa salt. Du vet inte vem som sitter bakom det andra tangentbordet och du vet inte vilken kunskap eller utbildning de har. Tänk efter själv!

#15
Om du tittar på min 'profil' här på KiF så ser du att jag har mer än en Airedale
För ögonblicket har jag Callista, 6 år och Windsor(Winnie), 5 år, båda två från Airedale Rescue här i Michigan … och så vår Airedale-wannabe LambertC*t som är omkring 15 år, från katt Rescue i Monroe, Louisiana där vi också skaffade oss vår första Airedale, Ursula du Bayou. Hon var inte en Rescue men förde in oss på den vägen. Lambert har växt upp med Airedales och är med 4e generationen nu.
I februari blir det två år sedan vi förlorade vår Paddington, vår första Airedale Rescue - från Atlanta, Georgia - , som fick en väldigt aggressiv cancer. Han skulle ha blivit 10 år.
Jodå, jag är medlem i många Airedale lists, både privata och Rescue, på Facebook och på andra internet emaillistor eftersom jag är aktiv inom Rescue … menade du någon speciell lista?
Ja, det finns en grupp som heter Airedales kort och gott, på Facebook. 
Inte så mycket diskussioner direkt utan mest titta på fina bilder.
Ta allt som skrivs på Internet med en nypa salt. Du vet inte vem som sitter bakom det andra tangentbordet och du vet inte vilken kunskap eller utbildning de har. Tänk efter själv!

#17
Hmmm … jag gjorde en search men alla listor kom upp men ingen speciell som bara heter Airedales. Kan du ge en länk?
Det finns flera här hittade jag en som bara heter Airedales
http://www.facebook.com/pages/Airedales/181382948607750
Sen finns det en community

#19
Tack, nu såg jag dem … hmmm, var finns alla medlemmar … jag ser inte så många och inte något namn jag känner igen från alla listor jag är medlem på. Är denna Facebook sida svensk?
tror inte det
Nej, Gun, den verkar vara amerikansk eller internationell iallafall. Inte svensk.
Ta allt som skrivs på Internet med en nypa salt. Du vet inte vem som sitter bakom det andra tangentbordet och du vet inte vilken kunskap eller utbildning de har. Tänk efter själv!
Ta allt som skrivs på Internet med en nypa salt. Du vet inte vem som sitter bakom det andra tangentbordet och du vet inte vilken kunskap eller utbildning de har. Tänk efter själv!

#23
Jag kollade upp namnen och ja, det är många jag känner från både Rescue och privat … är medlem i 14 olika Airedalelistor, amerikanska och internationella, så det kanske inte är så underligt
… för att inte tala om olika Rescueorganisationer som handhar All Breed Rescue etc.., Jag gjorde adoption posters för All Breed Rescue och The Humane Society när vi bodde i Atlantatrakten i Georgia …