Per Anderssons hälsoresa med Riktig mat utan stärk
Per Andersson
Hälsoresan med Riktig mat utan stärkelser.
Hej jag skall nu berätta min berättelse om varför jag äter Riktig mat utan stärkelser. (LCHF)
Det började runt jul år 2008 jag började ge upp hoppet om att någonsin se ut som jag ville igen, jag hade varit överviktig större delen av mitt liv.
Jag har alltid varit en beroende problematiker kring olika saker, Depression byttes emot godis, godis byttes mot cigaretter, cigaretter emot snus och slutligen var jag beroende av allt, allt jag lyckats med var att för varje beroende jag försökt bryta skapade jag ett nytt.
En gång var jag en aktiv muskulös, tränande ungdom och längtan att åter komma tillbaka till aktiv och muskulös har visat mig vägen genom många olika dieter.
Men allt har lett åt samma håll kontrollerad vikt några månader med ständig hunger och trötthet.
En sommar pratade jag och en kusin om bodybuilders och deras deffperioder och han förklarade hur några av sina vänner åt ibland när de ville bli av med fett på ett effektivt sätt.
Det hela handlade om en ketogen diet nästan helt utan kolhydrater men med väldigt mycket fett.
I alla fall 2008 tröttnade jag och beslöt mig för att nu får det bära eller brista, jag var fast besluten om att det inte var såhär jag ville se ut om jag skulle väga närmare 100kg.
Sagt och gjort, jag rensade hela bostaden på saker som jag inte skulle äta, och började äta riktig mat lagad ifrån grunden, med få stärkelser.
Då gick jag snabbt ner 5 kg sedan tog det stopp.
Jag kämpade på i ca fyra månader och läste på kif och andra forum om varför vikten inte ville ge med sig. Tillslut insåg jag mitt stora misstag, vilket är ganska pinsamt idag, jag hade över tolkat frossa i fett.
Jag hade alltså ätit för mycket och lyxat till det för mycket med tex ostchips. Jag slöt upp med dessa dumheter under maj månad och rasade i vikt gick ner från 90kg till 79,5kg visserligen med hög aktivitet denna månad.
Jag var äntligen normalviktig och älskade mig själv igen.
Tyvärr kunde jag inte längre äta denna kost sommaren 2009 då jag jobbade på ett jobb där jag bodde och mat ingick morgon, middag, kväll. Tyvärr slutade detta med att vikten steg till ca 90kg.
På grund av bristande motivation, orkeslöshet, Depression, arbetslöshet orkade jag inte göra något åt kosten på ett helt år och förföll mera och mera.
Jag har haft några perioder då jag av olika anledningar inte kunnat äta Riktig mat utan stärkelser. (LCHF) och det har stört mig mycket och min hälsa/vikt har försämrats mycket under dessa perioder har kh-djävulen i mig tagit över jag har tröstätit enorma mängder chips läsk och godis men inte kunnat förhindra det.
För mig betyder LCHF ett liv utan onaturligt sug efter godis, en stabil vikt, god mat, full av energi.
En mage som mår bra, slippa skrubba rent toaletten alls. Slippa gasig mage (fisa), förbättrad tand hälsa tex.
/Per Andersson
Tack för att du delar med dig. Jag känner igen mig i både beroendeproblematiken och hattandet mellan lchf och skräpmat. Likaså med överätandet.
Hur går det för dig nu? Har du gått ner till 80-strecket igen?
Räknar du kalorier, eller har du minskat på "frossandet" på ett ungefär?
Samma Per Andersson som i grotesco??

#2 Tänkte samma sak! En till kändis som hoppat på lchf tåget… Ja, Stuxen hur har det gått? Var är du nu? Fortsatt lycka till!