Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: allt-om-lågkolhydratkost
Läst 4512 ggr
umbra55
1

Energiinnehåll i fett, kolhydrater och protein

Jag skjuter kanske över huvudet på  folk nu, men vissa inlägg har fått mig att undra om alla vet innehållet i mat?

Energihalten -dvs kcal i
protein=4 kcal/gr
fett=9 kcal/gram
kolhydrater= 4 kcal/gram
alkohol 7kcal/gram

Men 10 gram protein är inte lika med 10 gram kött!
Det mesta köttet oavsett om det är rött eller vitt, eller fisk, innehåller ca 20% protein!

Så om man ska hålla 0.8-1.0g protein/kilo kroppsvikt för att kroppen ska få sitt under viktnedgången så får man ha procentsatsen ovan i minnet.
Väger man 100 kilo ska man ha 80-100gr protein/dag. OK. det innebär 80-100g proteinx5! =350-500g rått kött! Det blir lite, inte sant?

Sen ska man då ha MER fett än protein.  Tack och lov får vi ju äta fett kött, men vi måste ändå tillsätta MER fett i födan för att få upp balansen.*S* Jag käkar som sagt en klick(1 msk) smör till varje måltid- och det är i minsta laget.(men gott- numera)

Kolhydraterna.. tja, dem kan man undvika helt om man vill, men för att slippa folks kommentarer och "räddningsförsök" kan man lägga till lite ovanjordsgrönsaker, typ grönsallad,broccoli, svamp, aubergine osv..Undvik dock tomat och majs.

En del äter mellan 20-30 GRAM kolhydrater/dag och där behöver man titta på varje enskild produkt. Kolhydrater finns i nästan allting utom rent kött. Markazits har en jättebra livsmedelstabell på sin hemsida. rekommenderas.

Hoppas ingen tycker illa vara att jag går in på  fördelningarna, men  ibland äter man himla fel för man inte har uppfattat det här

ingela101
0
#1

alltid lika bra m påminnelser om viktig info. tack umbra!

Mervi
1
#2

Mycket bra info. Det är nog inte många som vet allt detta.

Men jag tror att protein-mängden skall räknas på den vikt som är normal-vikt för den längd man har inte på dagens vikt. Jag läste det någonstans. Någon annan som vet.

Om man väger 100 och skall egentligen väga 70 så är det 0,8 x 70 gram eller 1 g per kilo och då blir det högst 70 gr.

Kia
0
#3

Jag blir förvirrad.,…..

Men det verkar vara ett vanligt stadie att befinna sig i för mig *S*….

Ärligt talat så håller jag just nu ingen koll alls. bara försöker få mitt huvud att hänga med i att det är tillåtet att äta fett….

Är det dumt att börja så innan man sätter in sig i annat?

Kelly
0
#4

Mycket bra, använder själv alltid Markazits tabeller, de är kanonbra. Är det så 1 gr protein per kg kroppsvikt? En del kör med 2 gr/kg och det låter mycket.

nane
1
#5

0,8-1gr/proteiner/kg kroppsvikt. 1,3-2 om du tränar styrketräning är det som rekommenderas.

Mervi:det där förstår jag inte alls-det är ju den kropp du har nu som behöver maten-inte den du ska ha sen Fundersam

Mervi
0
#6

Nane: Det var en diskussion om det på Kylhydratiker-listan en gång, jag vet inte med säkerhet. Kanske en fråga till Maria Tauson?

nane
0
#7

Jaha-det där har jag hört..verkar det rimligt tycker du? Jag tycker inte det iaf. Vi kan ju kolla med Maria..En annan sak vi borde ta med är alkohol som ger 7kcal/gram…ifall nån är sugen…

nane
0
#8

INTE hört sak det vara

Kelly
0
#9

Vore intressant att veta det är ju en viss skillnad, kanske Margareta vet när hon kommer tillbaka.

nane
1
#10

Jag har läst näringslära - men man glömmer så lätt…kollade i min bok och hittar ingenting om det-jag förstår inte riktigt hur det skulle hänga ihop?

Den basala ämnesomsättningen kräver ju ett minimiintag av näring för att fungera - då måste man ju basera det intaget på kroppsvikten man har nu och inte den man har sen-i så fall skulle man bara äta det antal kalorier som man behövde ifall man vägde 55 kg och inte 95…det går liksom inte ihop tycker jag.

Ett exempel: jag lägger in i hälsovakten att jag vill gå ner i vikt låt säga 10 kilo-då får jag fram en summa av fett,kolhydrater,proteiner,kalorier o.s.v…men då skulle jag ju behöva lägga in min ÖNSKADE vikt för att få fram rätt siffror-och då blir det ju fel….för då får jag ju näringsbrist…

sissabella
0
#11

Vilket bra förtydligande …

Som jag svarade på tråden "att väga mat" blir ju väldigt galet om man inte lägger till dina uppgifter.

Tack ;-)

mawa
1
#12

Skull någon kunna tala om för mej hur en optimal dagsmeny ser ut för en LC ätare, vad jag menar är att ju mer jag läser och tycker mej förstå av den här dieten så dyker det upp mer och mer funderingar hela tiden och då känner jag mej som om huvudet bestod av ett tomt hål igen. Försöker äta xtra mycket fett nästan noll kolisar och normalt med protein, står ändå och stampar på samma vikt.

När jag från början hittade Annika D:s blogg verkade det väldigt enkelt, men ju mer jag läser, desto traggligare blir det. Har kanske svårt att ta in all ny info. Fundersam

Kia
0
#13

Mawa…. jag kan inte mer än att hålla med

Kelly
0
#14

Håller också med

umbra55
0
#15

Det ÄR enkelt så småningom!*S* Svårigheten är att äta lagom med mat, äta när man är hungrig och inte efter klockan (eller kunna fördela maten så att man faktiskt hinner förbränna den inför "sociala mattider"; dvs lunch, middag)

Var noga med att inte äta för mycket protein! Det bär lätt iväg efter ett tag. Där rekommenderar jag en våg faktiskt. Det räcker normalt med 120-150 g g rått kött/måltid. Överflödigt protein   omvandlas i kroppen till kolhydrater, om jag fattat det rätt. Och därmed insulinutsöndring.
Sen rekommenderar jag också smörklicken! Det är den som gör en mätt och nöjd, och fri från sug.

Om ni är som jag, så är det det sociala suget som är besvärligast.. dvs "Andra äter nåt gott - jag vill också ha"…?
Och där har jag inga råd alls. Jag kämpar mot ett beteende..*SUCK*

copia
0
#16

Det där med vad man ska äta för att komma upp i fettprocent, det kan ju vara svårt när man har varit fettfobiker hela livet ,även om man naturligtvis har vräkt i sej fett oxå, i form av chips, pizza o annan skit i långa perioder..

maten har blivit enklare på många sätt tycker jag ändå nu, inte så mycke planerande o kokande..Inga grönsaker som vissnar i kylskåpet heller. Möjligtvis kan en o annan champinjon skrumpna om jag inte hinner fylla hattarna med nån god ost o tugga i mej till  lunch.

Så vad äter jag nu då? ja,jag kollade i den suveräna calcounter ,där jag fyller i allt jag äter under dan, lite för att se vad jag får i mej av vitaminer o mineraler, men oxå för att ha koll på kalorierna.

Där ser jag att det var en första frukost på skinkrulle med brieost i , en andra frukost med omelett på två ägg o fetaaost.

Lunch,en sen sådan igår, blev kassler, mer brieost, salami o några champinjoner

till middag, då jag egentligen inte var speciellt hungrig bled det dom där underbara fläsksvålarna jag köper på Willys till efterrätt, dessförinnan, champinjoner, getost lite mer kassler, in i ugnen med tallriken så det smälte lite..svartpeppar  över ,salladsbädd av den goda blandpåsen som är så smidig,Voila! Kom inte riktigt upp i vad jag har  tänkt med kalorier , men fördelningen visade ändå rätt, så det var okej, 70% fett o 7 % carb, resten protein..

Kelly
0
#17

Det där med att maten blivit enklare det kan jag verkligen hålla med om, jag har (är) ju grönskasälskare och har burit hem kassevis med olika grönsaker, den ena dyrare än den andra och mycket blir det eftersom de mättar dåligt. Nu kan man i bästa fall slita med sej en gurka när man går förbi grönsaksdisken, tomater till killarna (för killar är tomater väldigt nyttiga eftersom det finns ett ämne i dem som kan skydda mot prostatacanser) Varför är förresten tomater en sån där produkt som varnas för både här och i sss-boken? Så högt kolh är det ju inte, nå´n som vet?

umbra55
0
#18

Ärligt talat, nej*S* Jag gick på Skaldemans ord där.

Men han brukar inte svamla, så.. jag vidarebefordrar det hela..

umbra55
1
#19

copia; jag vill inte skrämma dig, men OM din viktnedgång börjar gå trögt eller stannar av, kolla din ostkonsumtion!Den dag du redovisade hade du ost till varje måltid och ost KAN vara en stopper för många. (inte bara antilaxerande, alltså!*S*)

ingela101
0
#20

bra att du sa det där om ost, hade jag alldeles glömt bort o jag som just satt igång att äta ost i massor. har bestämt för mig att det satte p när jag testade atkins för ett par år sedan. även atkins varnar för ost, rekommenderar typ 50gr helfet ost/dag men att vissa inte klarar det.

AnnK
1
#21

Umbra55: suveränt pedagogisk förklaring! Undrar dock, du skriver att vi ska äta MER fett än protein och jag är helt med på logiken, men har inte fått grepp om hur man räknar fram att jag de facto har MER fett än protein på tallriken. Fettmängden är det jag har svårast att få grepp om. Att så långt det går nolla kolhydrater är lätt, 1 gr protein per kroppskg per dag är också lätt att få grepp om. Med protein kan jag se storleken på portionen mycket lättare. men med fettet! Jag har lassat på fetklumpar i mängder, kanske t o m för mycket? Om man behöver äta 60-80 (väger 80) protein per dag, hur mycket fett utöver detta menar du att man måste äta?

Sedan med sug: vad svårt det är att skilja på hungersug och annat slags sug (allt ifrån socialt, till "jag är lite deppig och behöver något"-suget)!!!

Mervi
1
#22

AnnK: Ta en dag och mät allt du äter, tyvärr så måste man det ibland, skriv upp del på Cal-Counter (http://www.tikei.net/) och så kan du se fördelningen. Då får du lite hum om hur mycket fett och protein och kolhydrater du fått i dig. Sedan kan du planera efter det.

Om du tex. har ätit fläskfärs och skriver in mängden så räknar programmet ut hur mycket fett, protein det innehåller och även vitaminer, mineraler osv. Jag tycker det är jättebra sätt.

Du får alla värden i gram och procent och kan föra statistik över ditt ätande. Ganska kul också även om det tar lite tid.

Lycka till!

AnnK
0
#23

TACK för jättebra tips Mervi!

nane
0
#24

AnnK: det är lätt att se hur mycket fett du ska ha-allt fett som du använder är till 100% fett - så är det inte med någon annan mat. Tar du 100gr. smör så är det 100% fett medan 100 gr. kött bara är 25% protein - är du med?

Olja samma sak. Majonnäe skiljer sig lite men det är ändå 80% fett i den - blev det hanterbart?

Umbra55 - protein kan aldrig bli kolhydrater eller vice versa-däremot lagras allt man äter för mycket av i kroppen som extra energi OM man tillför kolhydrater. Kolisar är lättast att använda för kroppen och därför läggs allt annat åt sidan för att bränna upp denna enkla form av energi-därför används inte fettet som bränsle.

Mervi
0
#25

Överflödigt (för mycket) protein kan omvandlas  till socker det med precis som kolisarna. Det är nog det Umbra55 menar.

Margareta
0
#26

*putt*

Numer pensionär i Nynäshamn

[stuxen]
2
#27

det är musklerna som behöver proteinet. som jag förstått det är det per kilo muskel massa man skall äta efter. dumt att äta sjukliga mängder protein för att man är sjukligt tjock. då stimulerar man bara insulinutsöndringen och försvårar viktnedgång.

goliath
0
#28

#27

Det är nog hellre fas i livet och fysisk aktivitet man ska gå efter. Barn och ungdom i växt har ett större proteinbehov. En motionist som tränar 3-4 gånger i veckan har ett större proteinbehov. En toppidrotsman i växt har ett behov på helt upp till 2 g/kg kroppvikt.

[stuxen]
0
#29

Tror jag skrev lite galet.
Ett bättre sätt att veta hur mycket protein man skulle äta borde vara per kilo fett fri massa. Givetvis behöver man äta olika mängder protein i olika faser i livet och för tränandeb individer ca 2 gram per kilo kroppsvikt.
För personer som inte tränar räcker det med ca 0,8 per kilo.

Men är man överviktig är det en väldigt hög siffta för inte behöver en överviktig lika mycket protein som en atlet…

Därav skulle fettfri massa eller målvikt vara ett bättre riktmärke.

goliath
0
#30

håller med dig, stuxen…