Risk att finska barn omhändertas p g a LCHF
Sett på nyheterna.se:
Hotar dietfrälsta föräldrar
Publicerad 27 nov 2011 13:43
"Finländska föräldrar som påtvingar sina barn LCHF-diet, där kolhydrater byts ut mot mera kött och fett, kan få barnen omhändertagna. En LCHF-diet kan äventyra barnets utveckling, anser Ursula Schwab, docent i näringslära. Hon hänvisar till flera fall där myndigheter tagit barn från föräldrarna.
-Om barnets utveckling blir långsammare på grund av en dålig diet måste man undervisa föräldrarna. Om det inte fungerar måste barnet flyttas, säger docenten."
* * *
LCHF är farligt! Det är uppenbart. Självklart anser jag inte att man ska påtvinga barn någon 'specialdiet' om det inte är nödvändigt för hälsan… men är det verkligen så farligt att inte äta så mycket kolhydrater/socker…???
Låter som en växande hysteri pågår…
_
Håll i era barn och ät middagen med fördragna gardiner!
_
(P.S. Det framgår, dock, inte klart om det gäller barn till finländska föräldrar enbart i Finland…)
Allting är möjligt tills det är bevisat som omöjligt - och till och med då är det omöjliga
kanske bara omöjligt än så länge." /Pearl Buck ♥· Medarbetare på Healing
Men hjälp,är de inte riktigt kloka! 
Skrämmande diktatur-fasoner! Och så uppenbart att de inte har en aning om vad LCHF innebär. Varför engagerar man sig inte i de familjer som matar sina barn med halvfabrikat och skräpmat sju dagar i veckan?
Snart kräver väl Livsmedelsverket att få göra oanmälda hembesök och inspektera barnfamiljernas kylskåp. Sedan kan de i sann myndighetsanda fatta beslut enligt följande lathund:
Lättfil och flingor + mackor till frukost varje dag = varierat och näringsriktigt. Godkänt! Barnet behöver ej omhändertas.
Ägg och bacon till frukost varje dag = enformigt och näringsfattigt. Ej godkänt! Ställ kontrollfrågor angående hur länge barnet håller sig mätt. Om barnet säger sig inte vara hungrigt efter ett par timmar - överväg omhändertagande.
Docenten pratar i nattmössan. Så enkelt är det inte att omhänderta sålänge det finns sunt förnuft och lagar.
Varför tror ni vi har förärats bonuskort, kreditkort o d från livsmedelshandlarna? Att de registrerar våra inköp, det vet nog alla - men nu kryper det fram… de kollar hur vi äter och låter barnen äta…
Ingen glass, inga chips, inga bakelser och bullar, ingen potatis, ingen pasta - larmet går till SOS och Ansvariga för Barnomhändertagande vid Kostmisshandelsverket!
Allting är möjligt tills det är bevisat som omöjligt - och till och med då är det omöjliga
kanske bara omöjligt än så länge." /Pearl Buck ♥· Medarbetare på Healing
Men man kan föda upp barnen på Cola och chips och godis, och det är OK? Jag vet barn som knappt äter en grönsak eller kött/fisk/ägg utan bara snabba kolhydrater. Bra va?
Ta allt som skrivs på Internet med en nypa salt. Du vet inte vem som sitter bakom det andra tangentbordet och du vet inte vilken kunskap eller utbildning de har. Tänk efter själv!
jag tror att det hela beror på föreställningen om att hjärnan behöver kolhydrater. Skitsamma om det är socker och cola som ungerna får, det är iaf bättre än att vara utan, som de stackars LCHF-ungarna får vara :/
Nu var det ju så att barnen hade dålig tillväxt och det är väl inte fel att någon reagerar det hade vi väl tyckt vara helt OK om föräldrarna hade varit veganer. Det finns ju faktiskt ganska många människor som inte har så stora kunskaper i näringslära så det kan ju bli fel.
nu uppstår ju frågan hos mig, vad räknas som dålig diet, och vem bedömer ett barns utveckling? i alla tider har ju barn utvecklats olika, oberoende av vad de äter. det här verkar ju för mig vara ett utspel från någon som är dåligt insatt i hur saker och ting fungerar, ungefär som den svenska dietist-ordföranden.
Visst går det att äta dåligt även på LCHF. Det är ingen okänd nyhet att epileptiska barn fått dålig ketogen kost och skadats av det. (Fast det är sanktionerat av sjukvården och då räknas det inte och ger inga rubriker.)
Jag kan tänka mig att bli upprörd om föräldrarna inte vet vad de gör. Men det går ju inte att utläsa någonstans vad det handlar om.

Undrar jag om inte allt är en fjäder som gjorts till en höna i pressen??
Vill minnas flera sådana vettskrämda artiklar för några år sedan och förvirrade dietister samt näringsfolk som varnat både för "fettförgiftning", psykiska skador hos barn, förtida hjärtinfarkt, för o inte tala om de två epeleptiska barnen som dog av näringsbrist!!
Det sista fallet borde ju vara dödsstöten mot Ketogen diet, iallafall för barn, men iomed att de stod under kontroll av både dietister och läkare så tycker man ju att det är konstigt att de kunde få näringsbrist.. eller så vet dietister inte så mycket om näringslära!?
Sen så.. inga barn bör äta någon form av extrem diet, inte ens extrem LCHF, (vilket väldigt få behöver).. extrema dieter är för sjuka och bör helst ske under full kontroll.
Hursomhelst, våra Finsktalande vänner får rapportera om hur händelserna utvecklas i vårt grannland.
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

Vi får inte bli fanatiska och blinda för att även lchf kan ha negativa sidor.
För egen del är jag mycket begeistrad och entusiastiskt inför vad lchf har gjort för mig, jag är inte negativt inställd till lchf.
MEN!
Det har i olika trådar framkommit att lchf till barn kan innebära en sämre längdtillväxt och jag skulle därför inte ge det till mina barn. Vad jag förstår var det just detta som hänt, att barnen inte växt ordentligt. Man kan ju sock ifrågasätta varför ingen myndighet reagerar när barn föds upp på sötsaker och industrimat med konstiga tillsatser?
#8 Är det så att barnen har fått för lite näring i sig, så är det ju självklart det som är problemet. Jag tycker själv det verkar dumt att ge barnen strikt lågkolhydratkost, en GI-variant av tallriksmodellen hade varit bättre isåfall - och med massor av grönt och frukt.
Det finns ingen anledning till att barn som växer ska sättas på strikt kost alls.
Men det är ju tråkigt om folk tror att LCHF = fakir, och att det kan man sätta barn på hur som helst…
Ta allt som skrivs på Internet med en nypa salt. Du vet inte vem som sitter bakom det andra tangentbordet och du vet inte vilken kunskap eller utbildning de har. Tänk efter själv!

Kan det vara så att den kolhydratrika kosten gör så att barn växer onormalt snabbt? Och när vi äter mer normalt (LCHF) - och växer normalt - så ser vi det som något fel? Vi har ju vant oss vid det sätt vi lever på och allt mäts efter den mallen.
En tanke bara. Tror att jag läst något något liknande nån gång.
"Every point of view is a view from a point."

#14 Det kan absolut vara så. Det finns en hel del myter kring hur barn ska utvecklas; bland annat ses det som normalt att de direkt efter att de föds tappar vikt de första dagarna innan de börjar växa. Det är nog en fråga om vad som anses "normalt".
Risken för undernäring borde knappast vara stor när man äter riktig mat.

#14 Det kan säkert vara så. Men jag som endast 157cm lång vet hur besvärligt och opraktiskt det kan vara. Allt från kläder till hyllor i affärer är anpassat till betydligt längre människor än jag. Fast ibland är det praktiskt också, man får liksom plats överallt!
Detta om att bebisar oftast tappar i vikt de första dagarna när de föds, det skulle jag nog vilja påstå är ganska så normalt…
Det är få mammor som har bröstmjölk så det räcker till de två, tre första dagarna- om de ens har mjölk överhuvudtaget, det kan ta flera dagar innan det kommer igång. Så då har bebisen ifråga bara att antingen förlita sig på sina egna reserver samt den lilla råmjölken som kommer de första timmarna, tills mammans matproduktion kommit igång på allvar- eller också få tillgång till "konstgjord bröstmjölk" köpt i affären…
Vad gäller detta om Ursula och de finska barnen så stod det idag en liten notis i Nerikes Allehanda. Undrar hur länge det dröjer innan arbetskamrater m.fl börjar kommentera? Har ju ätit såhär i över fem år nu, och varje gång det skrivs negativt på något sätt om LCHF så diskuteras det. Men det är däremot tyst om det står något positivt i tidningarna…
Jag har slutat att tala om att jag äter LCHF, jag orkar inte lyssna på kommentarerna om höga blodfetter och allt annat dravel som folk tror. Tex att vi äter 200 gram smör till frukostmed bacon på och att det inte är nyttigt att äta så mycket fett och kött. För vi äter ju bara fett och kött och ingenting annat. De vet inte vad de handlar om men ändå så ska de kommentera det, och kommer man med en bra mot kommentar får man höra att annika dahlqvist fick diabetes. Så jag orkar inte tala om för folk som säger, "men gud vad du har gått ner i vikt, vad gör du?" att jag äter LCHF, säger istället att jag slutat med socker, då får jag lyssna på "men vad duktig du är, det skulle jag också vilja göra"
Men detta med barn och LCHF, jag skulle inte låta mina barn äta LCHF, inte för att jag egentligen tror att det är skadligt. Men jag tycker ändå att barnen ska få välja själv. Vill barnet inte ha ris till gryta behöver barnet inte äta ris till grytan. Mina barn kommer få godis på lördagar, cola kommer de inte få förutom på speciella tillfällen. Jag vill att cola ska symbolisera något speciellt inte som vilken dryck som helst. Men idag verkar det som om barnen växer upp med massor med pasta, massor med godis och framför allt dessa jäkla energidrycker som tydligen är poppis, och som säljs till folk som till och med är yngre än femton. Varje gång jag går in i butik så kommer det minst tre ungdomar med en halv liter energi dryck var. Tittar man i hyllan så är det nästan slut på energidryck, till och med till sodastrem var energidrycken slut på mediamarkt. Varför dricker de skiten?
# 14, precis min tanke. Jag jämför med hundar. För valpar som föds upp med torrfoder är det helt normalt att de växer oregelbundet, långa skrangliga ben osv. Många får växtvärk. Min som föddes upp utan kolhydrater växte jämt och fint och det tog nästan 3 år innan han nått sin fulla storlek. Ledstatus och övrig hälsa är fin-fin.
#19 - En liten försynt fråga bara… full storlek vid 3 års ålder … ……? 
Hahaha… Nu ser jag!!! Det står inte att din son vuxit färdigt på 3 år….(som jag läste:..) 
Sorry, mitt misstag! :)
Allting är möjligt tills det är bevisat som omöjligt - och till och med då är det omöjliga
kanske bara omöjligt än så länge." /Pearl Buck ♥· Medarbetare på Healing
#20 
Detta diskuterades vid lunchbordet här idag. De flesta som deltog var vegetarianer/vegarner som tuggade i sig pasta, ris och annat "nyttigt" och förfärades över alla köttätarna. Man behöver ju kolhydrater för hjärnan. Hade jag inte varit så trött på denna diskussionen hade jag nog kunnat bevisa att hjärnan funkar utmärkt utan. Min har väl inte lagt av ännu efter 6 år:s LCHF. Men det är inte lönt, jag orkar inte.
Jag läste den finska artikeln och den innehöll inget nytt, samma gamla vanliga dravel om kolhydraternas roll. Det var många kommentarer till artikeln, många tyckte som jag, varför inte omhänderta de barn som göds av kolhydrater och blir överviktiga.
Detta följer precis samma mönster som vi har sett i Sverige.
#18 Barnen behöver inte heller äta strikt LCHF men lite mer grönt och mindre mjölmat och socker, och ordentligt med proteiner och fullfeta mejerier. Som det ser ut så äts det mycket skräp mat. Sedan vill jag tillägga att det finns många föräldrar som värnar om sina barn och ger dem allsidig bra mat och begränsar skräpet. Försöker att inte dra alla genom samma kam.
Det är ju det som sker med oss LCHF, alla äter bara smör, grädde och kött. Det gör vi ju inte. Speciellt på jobb borde de ju se vad som finns på våra tallrikar. Jag har alltid massa grönsaker och sallad till mitt protein.
Nu har docent Schwab som uttalat sig i tidningen Iisalmen Sanomat tagit tillbaka sitt tal om omhändertagande, hon skyller på media. Hon har uttalat sig i ett e-brev till näringsterapeuterna. Tidningen säger att deras nyhet är korrekt, och att docent Schwab har fått läsa texten före publisicering.
Eftersom docent Schwab representerar Finland i NNR arbetet skulle vara bra om ngn tidning skulle gå i botten av historien och ifrågasätta hennes lämlighet i arbetet med de gemensamma näringsrekommendationerna. Att omhänderta barn i Finland gör inte näringsterapeuterna där heller.
Om längdtillväxt..
Min son är 26 år och längre än samtliga män i både min och pappans släkt - generationen före. Inte mycket längre men lite.
Tyvärr många kh under hans uppväxt.. Mitt fel - innan jag visste..
.. men har är frisk och stark och äter väldigt vettigt numera.. så hopp finns. 
Hursomhelst:
Han gick byggprogrammet på gymnasiet då det begav sig. På någon träff med elever, lärare och föräldrar kom arbetskläderna upp till samtal. Lärarna sa, att de märkt något intressant - de får beställa större och större storlekar till eleverna. Inte på bredden nödvändigtvis, vilket ju ligger nära till hands att tro när det gäller unga idag - men på LÄNGDEN! Även skostorlekarna ökar.
Lärarna har jobbat länge där. Ökningen går förstås inte i nån svindlande fart, men ja, det är hursomhelst ett faktum.
De är ju 15-16 när de börjar där - och oftast inte färdigväxta, så det går ju inte att säga säkert om de verkligen blir längre och längre som SLUTLÄNGD. Fast mycket tyder på det.. eller..? Finns det inte undersökningar som bekräftar det? (Minns inte säkert..)
Men åtminstone kan man ju säga att längtillväxten sker 'tidigare'..
#25 Jo det stämmer, det har hänt en hel del på kort tid.
Standardundersökningen brukar vara mönstringen här i Sverige.