Läkarintyg
Jag är sockerberoende och går nu på en folkhögskola där jag måste ha läkarintyg för att serveras rätt mat.
Får jag inte det snart blir jag troligen tvungen att sluta.
Har försökt mejla till olika läkare med inga svar och jag har även frågat en sjuksköterska som är beroendespecialist som sa att hon skulle försöka övertala nån att skriva ut det till mig men att jag inte skulle förvänta mig nåt.
Har någon nån idé vart man ska vända sig? Min psykiatrist skattade mig bara rätt upp i ansiktet när jag sa att jag var sockerberoende, så dit kan jag nog inte vända mig.
Ska jag "dölja" att jag är sockerberoende och ta upp problem jag inte har - som magbesvär etc? Känns som läkare skulle vara mer benägna att skriva ut nåt då.
Nån med några tips?

du får väll skaffa dig ett intyg för diabetes
Kan säga också att matlådor inte fungerar eftersom man av "hygienskäl" inte får äta annan mat i matsalen.
Ät inte i matsalen då
#1
Jag har inte diabetes, blir svårt att få intyg för det då.
#3
Jag har inte råd att betala mat utöver det jag redan betalar till skolan.
Skaffa dig en ny psykiatriker direkt. Så gör man inte…
Ta allt som skrivs på Internet med en nypa salt. Du vet inte vem som sitter bakom det andra tangentbordet och du vet inte vilken kunskap eller utbildning de har. Tänk efter själv!

#5
Jag skulle vilja klicka fram minst fem 'bra inlägg' här. En psykiater som gör så ska ha sparken direkt! Och ta mig fan betala skadestånd!! jag blir riktigt upprörd av att läsa det där!!
Agneta
Här är en tidigare tråd i ämnet, kanske kan du få lite hjälp av den. Du kanske kan skicka ett privat meddelande till den som fick läkarintyg och be om hjälp.
#7
Du glömde att lämna trådlänken!!!!
Oj, hoppsan. Var visst lite trött… Här är länken: http://kolhydrater.ifokus.se/discussions/4e63c081d4ebea5a360095b1-lakarintyg-for-specialkost
Kontrollera först att de faktiskt skulle följa ett sådant "intyg" innan du lägger alltför mycket energi på att skaffa ett. Det är inte alls säkert att de kommer göra, så kontrollera det först så du vet och kan agera utifrån det.