
artikel om Perfect Health Diet dilemma ...
Finns det 'safe' kolhydrater?: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/11/23/low-carb-high-fat-diet.aspx?e_cid=20111123_DNL_art_1
Jag tror inte att det finns safe kolhydrater, om man ska reglera blodsockret så att man inte får en sån reaktion på morgonen (för låg blodsocker) är det bättre tycker jag att äta lite mer av långsamma kolhydrater istället för potatis och vitris som är en av de snabbaste kolhydraterna.
Jag gillar Moore han gör bra artiklar och undersökningar.
Jag skälv kan inte leva på bara fett och proteiner. Det fungerar inte för mig. Så jag lägger på min tallrik lite av gröna grönsaker. Idén kommer från Atkins första bok som jag läste på 60-talet.
Mina blodvärden ligger hela dagen mellan 5-6.9 och så har det varit sedan jag ökade intaget av D-vitamin och Magnesium.
Klart det finns! Det finns många traditionella folkgrupper runt om i världen som är bevis på det.
#2 menar du att det finns "safe" kolhydrater?
Jaminet förspråkar det han kallar "safe starches" och detta kallar han dem för att de inte innehåller några toxiner (såsom gluten, fytiner etc). Han menar att det är bra att äta en liten mängd per dag för glukosnivån i blodet och för att främja god bakteriekultur i mage/tarm. Han menar INTE att dessa safe starches är safe att muffla i sig stora mängder av.