Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: hälsa
Läst 2230 ggr
Tinis71
0

Hur funkar ketosstickor?

Jag undrar lite var jag köper ketosstickor, kostnad med mera?
Är de svåra att läsa av?
Vad "ska" man ligga på i värde då koppen bränner fett som effektivast?
När ska man mäta?
Hur ofta mäter ni?

Saga2
0
#1

Hej Tinis!

Jag köpte mina stickor på apoteket. Heter Keto-Diastix, kostar 91kr och innehåller 50 st Skrattande

De senaste veckorna har jag inte använt dom, men de användes flitigt de 3 första veckorna. På burken finns en färgskala som du jämför stickan med. Destå mörkare på ketonskalan destå mer ketoner i urinet = bra…..sen mäter den även glukosen….

Jag brukade mäta på morgonen….

Lycka till Skrattande

Pasi
0
#2

Man kan inte mäta kroppens fettförbränning genom att kolla hur mycket ketoner som kommer ut genom urinen.

Äter man bara fett så bränns bara fett…förutom det som omvandlas till ketoner eller socker för att driva hjärnan samt fylla på glykogendepåerna.
Äter man tillräckligt mycket av kolhydrater (som blir glykogen i levern) för att driva hjärnan så bildas inga ketoner trots att hela resten av kroppen går på fettdrift.
Har levern möjlighet att tillfredställa hjärnan med kolhydrater via glykogen av fett/protein så finns heller inget behov av ketoner trots att resten av kroppen går på fettdrift.

Jag anser att ketosticks är bortkastade pengar.