Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettallt-om-lågkolhydratkost
Läst 3356 ggr
anemone83
0

FÖR mkt protein?

Glukos kan bildas av protein- right? Därav att man kan klara sig utan kolhydrater i kosten, för ur proteinet bildas den glukos som är nödvändig för hjärna osv…

..men när blir det FÖR mkt protein då? Kan man äta så mkt protein att det bildas så pass mkt glukos att man inte längre främst förbränner och driver sin kropp på fett utan på 'vanlig kolhydrat'vis fast utan att man äter kolhydraterna i form av kolhydreter? Och om man nu kan det, hur mkt protein 'måste' man då äta?

Ngn som vet och kan förklara?

Zepp
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#1

Mnjae.. riktigt så enkelt är det inte, förbrukat protein kan alltid omvandlas till glukos, det mesta återanvänds, det är det som förbrukas man behöver få via födan.

Är man i ketos så används ytterligare en del aminosyror för glukostillverkning och vid kraftig ansträngning kan även en del användas direkt som bränsle i musklerna.

Man brukar säga mellan 1-2 gram protein, per kilo och dag, i snitt.

Äter man för mycket protein får man andra problem.. men då pratar vi om några kilo om dagen under längre tid.

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

anemone83
0
#2

Zepp, så man kan inte äta för mkt protein om det enda man oroar sig för är att falla ur maximal fettförbränning eller hur jag ska förklara det?

Zepp
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#3

Det finns inget magiskt med LCHF, bara mat med näring som gör att kroppen fungerar som den skall.

Man kan antagligen äta rätt mycket protein, det är mest onödigt dyrt, fett är billigt, och det handlar mest om vad man tar bort och vad man ersätter detta med.

Det viktiga vad gäller fettförbräning är att hålla ner kolhydraterna, så blodsockret ligger på en lagom nivå och därmed insulinet, då gör kroppen så mycket glukos den behöver.

Den största risken är antagligen att man lägger på sig lite muskler.

Man blir väldigt mätt på protein, så problemet brukar vara det omvända.

Har du ätit ketogen kost en längre tid går kroppen över till att bränna fett direkt i musklerna, det minskar behovet av ketonkroppar.

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.