Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettallt-om-lågkolhydratkost
Läst 1118 ggr
Matsolof
1

"Inte ens älgskit botar förkylningar"

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

I dagens gomorron Sverige diskuterar man förkylningstider och huskurer mot detta. Läs min kommentar på www.fethalsa.wordpress.com

www.fethalsa.wordpress.com

Hallongrottan
1
#1

Kloka ord, och tack för "Värkmästaren i magen"Skrattande

Matsolof
0
#2

Tack Hallongrottan, och du har naturligtvis rätt angående stavningen på "Värkmästaren" i magen. Det är klockrent!

www.fethalsa.wordpress.com

starhawk
0
#3

Övergången till LCHF innebar ingen bättre motståndskraft mot förkylningar för min del, det var först när jag avskaffade dom vegetabiliska fetterna som dom flesta försvann. Numera är jag ytterst sällan sjuk (säger jag som sitter förkyld här hemma! man är inte osårbar!)

Värd för Knivtillverkning  & Slöjd iFokus

JMW
0
#4

Jag har ätit LCHF sedan april. Tidigare var jag ytterst sällan förkyld och var jag det så var det bara någon lättare "bondsnuva".

Nu sitter jag här, 1½ vecka in på en så ordentlig förkylning så värre finns nog inte. Kan inte minnas att jag någonsin varit så här risig. Feberfrossa har jag nog inte haft sedan vattkopporna 1986.

Kanske är jag i någon omställningsfas. Hoppas verkligen det för en sådan här förkylning vill jag inte ha igen. Har varit hos läkare som konstaterade att det är ett virus så jag kan inte glädja mig åt penicillin heller. Rynkar på näsan

Kanske skulle testa älgskit….