Fruktansvärt upprörande!
Måste få skriva av mig… Man blir alldeles vettskrämd! Jag förstår inte hur man kan få behandla barn på detta sätt!???
För er som kan engelska:
ABC news on the documentary - http://www.youtube.com/watch?v=7UWIb4FwHPg
The Documentary, Jesus Camp 1 - http://www.youtube.com/watch?v=8bB2rt3IKJc
The Documentary, Jesus Camp 2 - http://www.youtube.com/watch?v=BNDBf4PXw0M
För er som inte kan engelska: http://www.ulfpettersson.se/2006/11/17/systematisk-politisk-indoktrinering-i-jesus-camp/
http://www.tromb.net/index.php?typ=dwnload&id=100083
Jag blir äcklad och skrämd på samma gång…
Ja fyfasen jag såg den på Tv för några månder sedan, har inte hämtat mej ännu, jag har den inspelad på DVD och tipsar alla om den. Det syns tydligt på många av barnen att de är stressade och oharmoniska.

Gräsligt är vad det är!

Läste om innehållet på den svenska bloggen, för djävligt helt enkelt. När man tänker på alla barn som far illa runt om i världen vill man ju bara gråta.
Jesus Camp har jag! Kanske ska ta och titta på den också. 
Fy f-n, (ursäkta språket). Jag tycker det tom verkar vara mer hjärntvättande verksamhet än vad arabiska koranskolor verkar vara… Om vi pratar två ytterligehet.
Vad är det i människan som gör vissa individer/vissa sammhällen så grymma, trångsinta och rejält rädda för andra kulturer. Kan det vara nedärvt i vissa släkter kanske?
(Med risk att jag sticker ut hakan men jag tycker att man blir mörkrädd och illamående när man ser sådant här.)

Jag respekterar alla religioner (är dock själv ateist) och har 40 högskolepoäng i religionsvetenskap, men till och med jag tyckte att det här var lite otäckt.
Absolut, jag respekterar religioner men detta är inte kristendom, detta är barnplågeri och hjärntvätt.
Instämmer. Allt kan inte accepteras i religionens namn, jag trodde Kristus var en människoälskare som tog emot både mördare och skökor och aldrig fördömde… Att det sedan finns vilseledda personer som tolkar efter sitt eget vridna godtycke, har inget med religionens andemening att göra!

Naturligtvis håller jag med er. Jag menade inte att det är okej med barnplågeri i religionens namn.
Det förstod jag..! 
#9 Det är lugnt, annarosa, jag förstod det också. :) Jag ville bara poängtera att jag också respekterar alla religioner. :)