LowCarb-burgare
Har just testat en på Max. Hoppas fler restauranger tar in Low Carb på menyn!
Absolut! Men det måste väl försiggå ett visst "industrispionage" även i snabbmatsbranschen? Så snart kommer även McDonald m.fl. med LowCarb-versioner! Fast sen hur "Low Carb" de verkligen är - det återstår ju att se…!

Jag har tänkt vara besvärlig nästa gång jag käkar snabbmat
Typ "2 90 grams ostburgare med bacon, dressing och lite sallad och lök. behåll brödet." Och på pizzerian: "En form med kebabkött, ost, 2 feferoni och sås." Haha, jag ser fram emot dom shockerade blickarna.
I vårat gatukök höjer de inte ens på ögonbrynen längre när man kommer och beställer en 200 grammare med bearnaisås sallad och lök. och Gott är det!!!
Jag brukar beställa kebabtallrik utan pommes, det är inga problem. En gång ute på "turné" tog jag en lövbiff med extra persiljesmör men utan pommesen. Fick lite blickar, men det får man stå ut med (antingen är man överdådigt vacker så folk vänder sig om på gatan eller så får man tänka ut något annat för att väcka uppmärksamhet…!).
MegN - men du ÄR väl överdådigt vacker? Det har jag alltid föreställt mig! :)