Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: allt-om-lågkolhydratkost
Läst 777 ggr
danne76
0

Måttbandet är guld värt!

Hej

Jag ville bara skriva någon rad och tacka alla som skriver inlägg och svar! Stort stöd och hjälp med att komma igång med LCHF.

Jag har nyligen börjat med LCHF. Började för en vecka sedan.

I början undrade när jag skulle märka några resultat av den här kosten. Jag hade ju trott att de skulle dyka upp efter bara ett par dagar. Men så var det inte.

Nu har det gått en vecka, som sagt, och jag har fått ett litet tecken! Vågen kan man kasta. Den visar inget annat än vikten av hela kroppen. TACKAR vet jag måttbandet. Jag mätte midjemått och bröstvidd idag. Höll på trilla baklänges! Jag har minskat 5cm i midja och 7cm i bröstvidd på en vecka! Så grymt!

Kan ju vara så att jag tappat mest vätska men ändå…. :o)

En toppen sida det här!

Zepp
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#1

Grattis iallafall!

Jo det är nog mest vatten, men det är inspirerande att något händer åtminstone.

När man läser om kraftigt överviktiga som tappar flera kilo i veckan inledningsvis, kan man anta att det är rätt mycket vatten.

Kraftigt överviktiga har ofta bundit rätt mycket vatten i kroppen samt högt Blodtryck iomed detta.

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.