"Fy f-n vá gott"
Ursäkta språket men det var vad jag spontant utropade när jag provsmakade vaniljsåsen som någon trevlig person lagt ut. Att den är väldigt lättgjord är ett plus. 
Rabarberpajen som hör till står i ugnen. Här är receptet:
http://www.lchfrecept.com/ShowRecepy.aspx?ID=1150
Jag hade inget sukrinmellis men har hittat SÖTIN här i våran ICA kvantum i Landvetter. Det körde jag i matberedaren till mellis-konsistens.
Jag rapporterar om rabarberpajen senare.
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Ser kanongod ut, men hur mycket i dl är 150 gr mandelmjöl? Hur gjorde du?
Lotta
Jag vet inte men skall genast gå och mäta. Har ju en liten digitalvåg.
Ja nu har jag mätt: knappt 3 dl mandelmjöl väger 150 g. Jag skållade mandel och körde i matberedaren. Det blir billigare så.
Sen tyckte jag sötin var helt ok som sockerersättning. Den isande känslan till trots. Det skall väl vara samma som sukrin vad jag förstår.
Idag har jag också gjort Hamburgerdressing som jag skrev ut härifrån:
http://www.lchfrecept.com/ShowRecepy.aspx?ID=1177
Mycket god men jag skippade kapris, rödlök (har man på hamburgaren) chiliflakes (tog sambal oelek ist) och persilja.
Den blev jättegod imorgon blir det Hamburgare på ostplättebröd med goda tillbehör, rödlök, salladsblad, tomat och nämnda hamb.dressing. Mums!!!

Vaniljsåsen var plättlätt att göra och var good!
Jag hade redan rabarberpaj i kylen och den blev mycket godare med vaniljsås istället för glass.
Tack för receptet!
Agneta
#3 Javisst var den plättlätt. :)
Men jag tyckte rarberpajen var för torr. Kanske passar bättre med saftigare bär. Men det var ju bara att hälla på riklligt med den underbara vanlijsåsen. Hi hi!