
Kostdemokrati - skolupproret mot lightprodukter
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Nu mjukstartar vi (Leif Lundberg och Frank Nilsson) sajten Kostdemokrati - skolupproret mot lightprodukter
Adressen är
http://www.kostdemokrati.se/
Den 1 juli i år införs en ny skollag. Mottot för lagen är ”För kunskap, valfrihet och trygghet”. I frågan om skolmaten verkar det emellertid bli skralt med valfriheten. Lagen säger att skolmaten ska vara näringsriktig. Dock anges inte i lagen vad detta betyder, men regeringen har i ett betänkande uttalat följande:
”Regeringen anser det inte möjligt att i lagen närmare föreskriva vad skolmåltiderna ska innehålla.
Vid bedömningen av vad som är en näringsriktig måltid
bör dock de svenska näringsrekommendationerna vara en
utgångspunkt.”
I skolan serveras redan idag specialmat av skilda slag. Glutenallergiker får glutenfri mat, laktosintoleranta får laktosfri mat,
vegetarianer får vegetarisk mat och andra får specialmat av religiösa
eller kulturella skäl.
De som däremot med hänvisning till modern forskning vill skydda sina barn från margarin och få smör som alternativ
och istället för lättmjölk få dricka riktig mjölk, de får nobben.
Det är viktigt att alla goda krafter nu samverkar för att stoppa detta anslag mot barnens hälsa.
Vi föräldrar och far- och morföräldrar har ett ansvar att skydda barnen från
detta. De är själva värnlösa och om vi inte säger ifrån, tror de att margarin
och lättmjölk är bra och nyttig mat.
Engagera dig! Stoppa försöket att
införa en lagfäst kostdiktatur i skolorna, där det som tidigare varit
rekommendationer nu ska ha stöd i lag och vara tvingande.
Kräv kostdemokrati! Smör eller Bregott och riktig mjölk skall ingå som alternativ i skolmatsalarna!

Här på Kif finns massor med människor med stor samlad kunskap och som skulle kunna vara till avörande betydelse för att kunna åstdkomma valfrihet i skolmatsfrågan.
Vi har här en möjlighet att tillsammans med folk ute i stugorna organisera en verksamhet som slår mot en mycket svag punkt hos våra motståndare.
Föräldrarna är självklart mycket känsliga för hur deras barn behandlas
och skolpersonal och skolmyndigheter är mycket känsliga för färäldraopinioner. Om föräldrarna får kännedom om att barnen får mat som hotar deras hälsa, kan detta ge opinionsstormar av oanad styrka.
Men föräldrarna behöver hjälp och Kif-medlemmarnas kunnande skulle kunna vara tungan på vågen som desarmerar den kampanj som SLV med stöd från dietistförbundet just nu bedriver i skomatsfrågan.
Men kom ihåg att vi bara (åtminstone i början tills det genomförts) kräver kostdemokrati. Om vi resolut ställer oss på föräldrarnas sida gentemot trilskande myndigheter, ger det oss också ett förtroende hos allmänheten, som vi har tillgodo när vi senare vill gå vidare för att ytterligare förbättra skolmaten.
Så engagera dig! Hjälp till att organisera lokala grupper som tar strid för att barnen ska få rätt till riktig mat i skolan!
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Mycket viktig fråga!
Jag har stångats mot kommunens ansvariga dietist när de införde margarin och lättprodukter (vad gäller t.ex yoghurt, fil, mjölk, ost…) för något år sedan, utan annat resultat än att jag blev idiotförklarad av dietisten ifråga. (Och hennes chef, överkuckudietisten;-)
Idag skickar jag och en annan mamma med eget Bregott till våra döttrar, men i höst när de börjar skolan så blir inte det möjligt på samma sätt längre.
Tyvärr är föräldrar idag redan uttänjda till bristningsgränsen vad gäller att försöka kombinera jobb, barnens fritidsaktiviteter, kompisar, logistik i hemmet, skolmöten och andra områden där skolan kräver engagemang på fritiden- den lilla som blir kvar… Jag är därför rädd att en sådan här fråga för många helt enkelt känns övermäktig. Förhoppningsvis kan någon form av organisering via t.ex kostdemokrati.se, göra det enklare att ta steget.
Bra tänkt med en sajt, hoppas den får mycket uppmärksamhet!
Margarin- och lightmaffian har ännu makt - gäller att vi andra syns och hörs.
Väldigt många, även icke LowCarb:are, är ju mot att servera det struntet. Så det kommer ju att ändras. Tar tid och envishet.

Det är det som är tanken, att samla ännu fler än de som äter LCHF, i en rörelse som blir så stor att den kan åstadkomma en bräsch i margarinnuren.
När väl ett sådant genombrott görs finns också möjlighet att inta hela borgen och få de som deltagit att inte bara skippa margarin och lightprodukter, utan att börja äta ännu bättre, dvs. LCHF.
Om vi alla lämnar ett litet bidrag på vår ort, har vi snart en stor rörelse igång, som blir politiskt omöjligt att gå emot!