Charkprodukter utan socker och tillsatser
Är det någon som kan tipsa om charkprodukter (t ex kallskuret, korv, leverpastejer mm) som INTE har alla dessa tillsatser.
Jag går ständigt och tittar på dessa innehållsförteckningar när jag är i olika affärer men har till dags datum inte hittat en enda utan tillsatser 
Det ska finnas en leverpastej på tub som inte innehåller socker. MEN jag har inte tänkt på om den innehåller annat istället (alltså sötningsmedel), men jag tror inte det. Det var en vanlig pastej, undrar om det var "Pastejköket" som gorde den?
Skall kolla upp pastejkökets produkter, tack magma 
Skulle alltså vilja få tag i charkprodukter utan socker, fruktos, potatismjöl, stärkelsesirap, smakförstärkare, glutamat, färgämne osv vad nu allt heter…
Vi får väl hamstra när vi är på semester i Tyskland. Där finns ofta charkprodukter som är rökta och lufttorkade, korvar och skinka. Dessa innehåller då inte en massa andra onödiga produkter.
Lidl har någon god korv liknande ölkorven men tjockare och godare. Kommer inte ihåg vad den heter. Ska kolla hur det är med deras skinkor. Hahaha, jag menar i charken!
Det är svårt att hitta något i svenska affärer, jag brukar köpa på Lidl när vi vill ha något.
Får helt enklet ta och botanisera på Lidl nu någon kväll i veckan som kommer, tack för svaren 
Köper ibland Rysk medwurst som finns i charken med ganska låg kolhydrat mängd (om jag inte minns fel ligger den på 3%). Har nog inte kollat det med socker och dylikt tyvärr. Älskar pålägg
.
Jag har köpt ungersk medvust på CityGross. Jättegott och mycket fett.