
Ayam Brand Chilisås med vitlök
Jag har ofta denna sås till maten och i matlagning, men kunde inte hitta någon information om näringsvärden på flaskan, så jag mejlade till matkompaniet som distruberar (heter det så?) det märket här i Sverige för att få veta näringsvärdena.
Fick svar inom 10 minuter 
Näringsvärden per 100g
Energivärde 589 kJ/141 kcal
Protein 1g
Kolhydrater 32,4g
Fett <1g
Tänkte att denna info kanske kan vara av intresse för fler här 
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Ushdå! Flera smaksättare som jag tidigare använt rikligt av har liknanade innehållsförteckningar.
Jag tycker du ska låta bli den flaskan i ett par månader, tills du har allt under kontroll.
Kanske kan du senare vid enstaka tillfällen, någon gång ibland festa till det med en liten tsk smaksättare i tex majo för att doppa i … det gör jag…ibland!!

#1 Jag använder så liten mängd så oftast blir det väl ca ½ tsk om jag använder det på maten på tallriken, gör jag storkok med nån typ av gryta så kan det bli upp emot 1 msk men då räcker den maten för 2 pers i 3-5 dagar beroende på hur hungrig sambon är (han kan äta massor men är ändå alltid jättesmal).
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!