Pofiber - finns det något som är likvärdigt?
En sak jag undrar över är Pofiber. Vad jag ser finns det inte i större förpackningar än de eländigt små 125 gr. Finns det något annat man kan använda istället för Pofiber? Gärna något som finns i lite större förpackningar,
Varför vill du ha större förpackningar? I en förpackning har du ändå typ 6-7 dl i om jag inte minns fel (kanske det var 5-6) - Pofiber innehåller en del kolhydrater per 100g (12g) - men väger väldigt lite per dl. Då ett paket kostar typ en tia (ica brukar vara billigare än coop på just den) så skulle jag nog snarare fråga mig om du nog inte tänkt använda det i lite för stor omfattning snarare än att paketen är hopplöst små.
6-7 dl??? Nej snarare 3 - 4 dl. Jag gjorde brödbullar igår o då gjorde jag först enkel sats (1,5 dl pofiber) o sedan gjorde jag en dubbel sats för att ha bullar o frysa in o då fick jag öppna paket nr.2 så paketena är väldigt små.
Jag äter ju max 1-2 bullar per gång, så nej det blir inte många kollisar av det, men jag vill kunna baka större satser när jag håller på o frysa in dem två st i varje påse, så har jag alltid en räddning o ta fram, men den lilla paketen räcker ju bara till en enda dubbel sats
#1 Jo fiberhusken använder man ju i regel bara några matskedar åt gången så en paket räcker ett tag, men vad använder du förrutom fiberhusken i din deg? För jag utgår från att du inte använder pofiber eller?
Då har du mätt tokigt, enligt paketet står hur många gram 1 dl pofiber motsvarar. Mycket mer än 3 dl är det i alla fall.
Vore det så att det inte blev mer än 3 dl på över 100 gram pofiber vore det en betydligt mer tveksam ingrediens än vad den är.
Något har gått på tok, titta på paketet där står hur många gram en dl ska motsvara, är det inte i närheten av det så har du antingen mätt fel eller så var paketet inte fullt, men om det redan vore öppnat borde du nog märkt det?
Det är ren fiber i princip vi pratar om här, hur mycket som helst av det åt gången lär inte vara nyttigt.
Det är 125 gr. i ett paket o nej jag har inte mätt tokigt. Först tog jag 1,5 dl till första satsen o till nästa sats skulle jag ju ha dubbelt upp alltså 3 dl o då fick jag öppna nästa paket, så paketen är ganska små.
Vi pratar om bullar o inte någon maträtt där man klämmer hela receptet på en gång.
1 slätstruken dl pofiber väger 27 gr, Där ska alltså vara 4,63 dl i ett paket.
Det borde alltså precis räckt till en enkel sats bullar + en dubbelsats, men jag fick öppna ett nytt paket o ta lite från det. Varför där inte var 4,5 dl fullt i paketet kan jag inte svara på men det innehåller i alla fall inga 6-7 dl.
Jo det är just känslan av att dessa bullarna blir lite väl fibriga som jag undrar vad ni andra använder när ni gör bullar eller annat brödliknande. Skulle gärna se ett alternativ till pofibern eller i varje fall något som man kan blanda upp den med.
Tittade närmare på paketet, 1 dl pofiber ska motsvaras av 17 gram - så något verkar bli tokigt med ditt dl mått. Har aldrig inte fått det att stämma, så i teorin ska det bli 7.35 dl på ett paket.
Men det kan ju också förklara om varför då kanske får konsistensen fel.
Är du helt 100% säker på att du inte fått av misstag tag på ett mått med 125 ml? istället för 100? jag har några sådana också i måttsatser och det är inte alltid jättetydligt.
Prova att använda våg istället om du nu har en, mät upp 17 gram istället för med dl mått.
Nej måttet är 1 dl. Måttet i sig väger 16 gram. Ett mått struket pofiber väger 43 - 16gram för måttet. Summa 27gr.
Tillägg:
Gick o kollade måtten o vägde igen o får fram samma siffra 27 gram, men jag såg också nu att de på paketet anger att 1 dl=17 gram. Hur kan de påstå detta, för det stämmer ju inte???
Jag vet jag har provvägt för länge sedan och då stämde det på ett ungefär (svårt att mäta super exakt så små mängder).
Det kanske är något lite skumt med den "batchen" som gör att det packar sig mer, men det är nog troligt att recept etc. inte stämmer så bra då.
Kontakta Semper om det och väg istället för mät till recept och se om det inte blir bättre.
Förutom nöt/mandelmjöl är pofiber det minst "fibriga" alternativet - det är också det absolut billigaste alternativet (men observera att coops oftast tar nästan 50% mer i pris än ica av någon anledning).

#12
Det stammer kanske om man raknar med att det packar ihop sig i mattet? Eftersom bakrecept kraver mer precision anvands ofta viktmatt for att undvika felmatning.
Jo antagligen skakar paketet ihop sig (mjölet av fröskalen) ordentligt för det är ju en avsevärd skillnad på 17 gr o 27 gr. Får väl göra så nästa gång att jag väger istället för att måtta. (räknar om dl i gram)
Jo jag skaffade en sådan där elektronisk våg som väger väldigt bra, just för att jag skulle vara klar över att inte öveskrida portogränserna då jag skickade brev med pärlor o smycken. Den har alltid stämt på grammet mot postens stora finare elektroniska våg så jag är tämligen säker på att min våg fungerar bra.
Ok skiljer det så mycket mellan coop o Ica. Bra o veta - tack. Ska slå en blick o jämföra med Citygross också, för de här bullarna är ju kanon att ha ibland till fika eller som helgfrukost, men man äter inte gärna mer än 1 eller 2 hur hungrig man än är o efter testat kommer jag nog def. nöja mig med 1 åt gången o inte flera per dag. Synd bara att det inte finns något mindre fibrigt.
