Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettallt-om-lågkolhydratkost
Läst 6857 ggr
CissiLu
0

8 frukter per dag...

Enligt Aftonbladet ska vi sätta i oss mer än ett halvt kilo frukt per dag för att inte dö i hjärtinfarkt. Nån som håller med? ;)

http://www.aftonbladet.se/kropphalsa/article8433230.ab

Zepp
0
#1

Måste man äta ett halvkilo grönsaker varje dag?

Nej.

Säger jag.

Det finns få saker som skapar samma panik i barnfamiljer som den kampanj som pågår och skanderar "Fem om dagen".

Om det är svårt att få i ungarna en morot, hur ska man då kunna tratta i dem ytterligare 450 gram?

Det här "5 a day" började i USA för tio år sedan och en av initiativtagarna till kampanjen var - häpp! - Dole, världens största importör och distributör av frukt och grönt.

I andra länder är det också branschintressen som driver på om att vi ska äta mer av deras varor

Låt mig nu påminna om att vi bor i ett land där människan existerat i åtskilliga tusen år utan annat grönt än rovor och vi är ett riktigt välmående folk.

- Sedan potatisen infördes som basvara har vi mått bra, säger Rickard Tellström, som är docent i måltidskunskap.

Frukt och grönsaker, förutom rotfrukter, har vi aldrig varit särskilt intresserade av, av rätt naturliga orsaker. Det är svårt att odla så värst mycket i ett land där det nära nog råder permafrost. Då ser matkulturen annorlunda ut än i ett varmare land.

Vi har anammat det tysk-franska köket, upplyser Rickard Tellström mig om, som baseras på potatis, kött, sås och inlagd pressgurka eller rödbetor, som ett litet garnityr.

Det är naturligtvis inget fel att äta frukt och grönt. Det konstiga är att det som framställs som någon slags vetenskaplig sanning uppträder lite som det vill i olika länder.

Här i Sverige ska vi äta ett halvkilo grönt om dagen - potatis borträknat. I USA ska man äta nio portioner per dag. I Frankrike sex portioner.

I vissa länder betonas det att frukt och grönt skyddar mot cancer, i andra att det är hjärt- och kärlsjukdomar som hålls stången, i ytterligare andra att det är en kur mot övervikt och diabetes.

Om vi tänker bort alla moderniteter som frys, växthus och snabba transporter, hur fasiken skulle vi kunna äta enligt rådet "Fem om dagen" nu, här, i mars månad?

Och vi är ändå inte sååå olika våra förfäder att vår överlevnad numer skulle hänga på importerade jordgubbar.

Vad hände med "An apple a day keeps the doctor away"?

http://www.aftonbladet.se/matvin/karinahlborg/article4683917.ab

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

Miss-S
0
#2

Studien med frukterna hypas av min gamle professor har. OK han ma vara det storsta namnet inom socialepidemiologi, men han ska nog halla sig borta fran the diet-heart hypothesis… Kausala samband? Nej! Inom socialepidemiologin ar det svart att gora RCTs eftersom man inte kan randomisera social klass, men just att ata lite frukt och folja folk over 8.5 ar ar inte svart i en RCT. Darfor bor denna studie foljas upp med en RCT innan man borjar prata om kausalitet. Det har han ju sjalv lart mig? Jesus Christ.

Skrikandes

Redan 1978 kunde vi ha overgett hypotesen om det funnits battre data an det som publicerades har i denna utomordentligt valskrivna artikeln. Uffe Ravnskogs foregangare!

Aniara4
0
#3

Fruktågrönt, fruktågrönt, fruktågrönt. Ständigt detta fruktågrönt…

nobban7
0
#4

Storkonsumenter av frukt har större chans att överleva hjärtinfarkt. Det står inte att de har större chans att undgå hjärtinfarkt. Åtminstone inte på Aftonbladet. Nån som vet nåt mer om studien?

Aniara4
0
#5

#4 Det har du rätt i. Jag har faktiskt inte överlevt en enda  hjärtinfarkt!

Effie
0
#6

"För att minska dödlighetsrisken med 22 procent bör man dagligen äta 640 gram frukt och grönt. Det är minst åtta frukter eller grönsaker à 80 gram. Varje ytterligare portion sänkte risken med fyra procent, visar studien"

Undrar om de menar procent eller procentenheter? Oskyldig Hur många portioner ska man i så fall äta för att inte dö alls? Obestämd

I G-P stod det att svenskarna är sämst i Europa på att äta nyttigt (dvs fruktochgrönt). Ja, man kan ju undra om det finns historiska skäl till det.

#4 Jo, där jag har läst har det i rubriken stått minskad risk att få hjärtinfarkt, och i texten minskad risk att dö av den. Det är en viss skillnad.


Visst går det. Om inte annat, så går det galet