Dålig blodcirkulation? Vart vända sig???
Jag har försökt hålla mig till LCHF i cirka tre år. I början gick jag ner några kilo i vikt, cirka sex, men sen stoppade den processen upp. jag har ändå fortsatt med kosten för att jag helt enkelt tror den är bra.
Nu har jag fått mer och mer bersvär med vad jag gissar är dålig blodcirkulation. Det pirrar plågsamt i underbenen, och ingenting tycks hjälpa. Jag hinner knappt lägga upp benen på min fotpall förrän benen börjar somna. Vidare har jag haft besvär framåt efternatten, när jag ligger i min säng. Någon gång blir det där också kramp. I övriga lägen har jag varit bresvärsfri. Fram till nu, när ingenting alls tycks hjälpa. Omgivningen säger att mina blodkärl förstås är igenfettade, och farliga saker väntar. Detsamma tror jag händer om jag vänder mig till sjukvården. Till och med min naprapat säger Kanske när jag frågar om besvären hänger ihop med min fettdiet. Var finns hjälp??

Låter som om det skulle kunna vara magnesiumbrist, testa att ta ett tillskott på kvällarna.
Köp magnesium på hälsokostaffären och testa om det hjälper. Rekommendationen är 375mg om dagen men om du inte får besvär från magen så kan du tillfälligtvis ta upp emot 1000mg utan problem. Jag tog 500mg dagligen under flera år utan överdoseringsbesvär.
Nåt annat som ev kan hjälpa är salt. Ta 0,5-1tsk havssalt i ett glas vatten varje dag. Smakar inte gott men om du har i askorbinsyra (rent c-vitamin, finns bland påsarna vid kryddhyllan på ica/konsum) är det acceptabelt…
Om du är orolig för igenkleggade blodkärl så kan du ju göra en arteriografi. Du borde ha minst lika fina kärl som Annika Dahlqvist: http://blogg.passagen.se/dahlqvistannika/entry/arteriografi1
Dålig cirkulation känns som kalla händer/fingrer och fötter/tår, typiskt för rökare.
Dina symptom beror knappast på igenkloggade kärl av din kost, detta med vikten, här har jag samma erfarenhet som Du,endast liten vinst, minus 3-4 kg. (Käkat LCHF i 5 år).
Angående dina symptom "Det pirrar plågsamt i underbenen" förmodligen inte magnesiumbrist. Mer åt myrkrypningar sk. Restless legs, betyder B12 eller folsyrabrist…. "Nattliga ofrivilliga rörelser och muskelsammandragningar i benen" typiskt också "Obehagen börjar eller ökar under vila" när du lägger upp fötterna, som du säger.
Kolla blodvärden hos läkare, förslag.
Problem med b12 kan vara saltsyrabrist.
Kontakta läkare, tänk inte på igenkloggade kärl av kosten, basta
Tack för svar! Det värmer. Rökare är jag inte, och magnesium tar jag. Krypet kommer inte när jag lägger mig utan när jag legat typ halva natten. Vidare verkar det komma av fotpallens tryck mot benen, så jag får hoppa över det stödet. Kanske jag skall våga söka på VC ändå. Tidigare har jag hemsk erfarenhet av hjärtspecialist som velat pracka på mig statiner och bannat mig för LCHF: "Majoriteten av forskarna är emot detta. Man måste följa majoriteten."
Är själv pensionerad ganska nyligen.
Normalt skall du kunna lägga upp benen utan besvär, du skrev "Obehagen börjar eller ökar under vila" är just ett symptom för myrkryp.
Det är för lite av information när jag klicker på din bild agnelg alltså det du skriver om dig själv "stora besvär" att du känner dig lite pressad. Som äldre har man ju lite mer av krämpor, naturligt.
På den tiden jag satt still på kontorsstol kunde ett ben regelrätt somna med en stickande avdomnad känsla och jag återfick cirkulationen med lite gymnastiska övningar.
Inget av detta har återkommit sedan jag började med paleokosten, vare sig kramp eller stickningar, har inte tagit extra magnesium under perioden.
Statiner avgör du själv om du vill äta.
Argumentet 1 miljard Kineser kan inte ha fel, man måste följa majoriteten.
eller
En utvald samling personer har kommit överens om vad de tycker, mycket vetenskapligt.
Tycker det verkar mer av diplomati
för att man är jävligt trött på sammanträdet, vill åka hem och nanna.