Jag äter det inte själv, men jag brukar koka ihop äpplemos till resten av familjen och med små, söta äpplen räcker det alldeles utmärkt att bara tillsätta kanel. Mycket kolhydrater ändå förstås, men bättre än rent socker åtminstone.

Rårörda lingon kan du göra, då bestämmer du själv hur mycket socker/sötning du ska ha i.
Annars har Önos en färdig lågkalori sylt med ganska få kolhydrater, men då är det ju sötningsmedel i…

Och hallon i liten mängd kan vara ok, gör på samma sätt som med lingonen.
Bob har en lingonsylt utan sötningsmedel med mindre socker. Inte riktigt LCHF men iaf mindre socker än vanlig sylt.
Jag tinar hallon i microvågsugn och rör sen i lite fiberhusk. Tar man lagom lite fiberhusk blir det som sylt. Funkar bra till våfflorna.
Jag gör egen av hallon. Kokar och tar sötmedel efter vad jag känner för. Oftast gör jag utan sötmedel och häller upp på burk och sedan tar jag sötmedel när jag ska äta sylten istället, för ibland vill jag bara ha lite eller t.om inget, och ibland lite mer. Dock håller sig inte sylten mer än en vecka åt gången i kylen.
Till LCHF-fläskpannkaka kokar jag lingon och vatten i en kastrull till önskad konsistens. Jag tillsätter inget socker alls och tycker det smakar helt okej.
Men det beror nog på hur avvänjd från socker man är. Jag tycker att det smakar sött när jag blandar pressad citron och vatten…
Önos lågkalori hallonsylt innehåller 6g kh. den är supergod att ha på pannkakor och även om det är sötningsmedel och annat i så är det otroligt mycket mindre än i alla annan mat jag åt innan jag hittade till LCHF. Den mängden jag äter anser jag vara försvinnande liten och jag lägger de tillsatserna rakt in på ett svinnkonto och njuter 

Man borde kunna utnyttja pektinet i lingona och använda det till att göra hallonsylt. Har aldrig provat men det BORDE gå.
Då man kokar lingon som innehåller mycket pektin så tjocknar det då det svalnar och blir till sylt.
Jag vet att jag har läst ett recept där man utnyttjar äpplen och gör en typ äpple-avkok som man sedan tillsätter då man kokar sylt - detta för att få pektiner = gör sylten tjock. Borde som sagt gå med lingon oxå.
Kanske tänker du på Rosenkvitten som man kan utvinna naturligt pektin ifrån
Låt dagen idag bli din bästa hittills!

Jag brukar köpa frysta osockrade bär och mosa i hårt vispad grädde.

#10 nä det är av äpplen man gör denna sylt/marmelad grunden där man får fram pektinet. Men det går säkert med Rosenkvitten oxå.