
Ät inte bruna bönor! OBS Ekivokt!
Jag fick en historia från en mullig väninna:
Det var en gång en kvinna som verkligen älskade bruna bönor och fläsk.
Tyvärr gav bönorna henne alltid en väldigt kraftig och pinsam reaktion i form av gaser. Då det blev klart att hon och hennes fästman skulle gifta sej bestämde hon sej för att sluta äta bruna bönor.
Ett år senare gick hennes bil sönder på väg hem från jobbet. Hon bodde ute på landet och ringde till sin man och berättade att hon skulle bli sen eftersom hon tänkte promenera hem. På vägen hem passerade hon ett litet matställe som lockade med dagens rätt: bruna bönor och fläsk - Det var mer än hon kunde motstå, särskilt som hon inte hade ätit nåt efter frukost. Eftersom hon hade ett par kilometer att gå hem så räknade hon med att hon kunde gå av sej alla bieffekter av bönorna innan hon nådde hemmet. Så hon stannade och glufsade i sej en rejäl portion med bruna bönor.
Hela vägen hem pruttade hon oavbrutet, det nästan brann i baken. När hon väl kom hem kände hon sej säker på att hon skulle kunna kontrollera sej. Hennes man blev glad över att se henne och sa: "Jag har en överraskning till vår middag!" Han band för ögonen på henne och ledde henne till en stol vidbordet.
Men precis när han skulle ta bort ögonbindeln på henne ringde telefonen. Han fick henne att lova att inte ta av ögonbindeln förrän han var tillbaka. Så gick han för att svara i telefonen.
Dom bruna bönorna hade fortfarande en stark effekt, och pressen blev ohållbar. Medan mannen var ute ur rummet tog hon tillfället i akt och lyfte på ena skinkan och fes. Det inte bara lät högt - Det luktade som en gödselspridare som kört över ett dött djur i närheten av en soptipp. Hon trevade med handen på bordet och hittade en servett och viftade energiskt i luften runt sej. Så lyfte hon på den andra skinkan och lät odören strömma ur henne tre gånger till. Medan hon lyssnade noggrant för att höra konversationen i det andrarummet fortsatte hon att fisa i flera minuter. När hon hörde sin man lägga på luren slutade hon fisa och viftade i luften några gånger till med servetten, la den i knät och placerade sina händer över den.
Hon log och såg väldigt oskyldig ut när mannen kom tillbaka. Han bad om ursäkt för att det tagit så lång tid och frågade om hon hade tjuvkikat. Hon försäkrade att hon inte hade gjort det. Då tog mannen av hennes ögonbindel och överraskningen avslöjades: Runt henne vid bordet satt tolv middagsgäster för att önska henne en fin första bröllopsdag.
Sens moral för oss LCHFare. Ät bara fläsket! Det är dessutom godare!
//Karin

Lite pinsamt!
Hoppas verkligen att den inte är sann! Fast det är klart hade det varit en man så hade väl alla sagt att han var duktig på att fisa.
Suck! min man och son har ibland prutttävlingar här hemma. Vid en judlig prutt så säger den stolta fadern:-Det är min son det! Det är tyvärr en sann historia.

Den var rolig!
ha ha ha ha ha!!!! skönt att få skratta lite!
*asg*
haha va kul- och "va skämmit" som mina gamla elever skulle ha sagt
Stackarn kan jag bara säga…
Numer pensionär i Nynäshamn
Jättkul att ta av bindeln
, tur det inte var vi.

Stackare…..
Själv åker jag hiss 8 våningar upp och ner varje dag. En långsam rackare.
Det har hänt att jag beundrat mig i hiss-spegeln, lagt en "liten" fis, för jag var ju alldeles ensam….så stannar hissen på våning 4.
Det går inte att låtsas att det är någon annan….detta gör man bara en gång.
Filla
Bruna bönor är ändå inte människoföda. URK!