APO-kvot
Hej,
Min doktor lyckades, trots vårt landstings regler, fixa prover för APO-kvot. Dock är han inte specialist på att tolka provsvaren och nu undrar jag om någon här (Doc kanske) kan vara så snäll och berätta för mig hur det ligger till. Vad är vad?
Min läkare stöttar mig i LCHF men är bekymrad över högt kolesterol så jag bad honom ta dessa prover.
PA på A1 1,1g/L förhöjt.
PA på B 2,4 g/1L
PA på B-kvot/ApoA1-kvot 2,28 samt
PA på LP (a) 1.01 g/L
Tack på förhand!/Manuela
Jag tror att du behöver skriva ut referensvärden eftersom 1,1 på A1 inte är förhöjt på mina referensvärden från KS Lab, utan där börjar intervallet på just 1,1.
Jag förstår inte….
Här får du svar:
Enlingt Helsingfors och Nylands sjukvådrsdistrikt så är Apo kvotens referensvärden följande:
LipoA1 Målvärde, vuxna 18 år och äldre över 1,20 g/l
LipoB Målvärde, vuxna etc. under 1,10 g/l
ApoB/A1 Målvärde män överf. om. 18 år =< 0,90
och för kvinnor motsvarande =< 0,80
Enligt ovanstående är din LDL hög inte bara i volymen utan också till antalet. ApoB/A1 är också väldigt hög.
Hur länge har du varit på LCHf? Dessa värden borde se helt annorlunda ut vid strikt LCHF, rena motsatsen. Förrän Du börjar äta statiner så försök ännu dra ner på kolisarna och ät mera mättat fett samt börja jogga. Om värden inte förbättras så besök en kardiolog.
Hälsingar från Finland
Kenneth

Rekommenderad apokvot
Provet, apo-kvoten, hamnar vanligen någonstans under ca 1,5. Ju lägre desto bättre. Följande gränser har föreslagits, ofrånkomligen något godtyckligt:
Män:
- Under 0,7 = mycket bra
- 0,7-0,9 = ok
- Över 0,9 = förhöjd risk
Kvinnor:
- Under 0,6 = mycket bra
- 0,6-0,8 = ok
- Över 0,8 = förhöjd risk
Personer med känd hjärtsjukdom bör helst ha mycket bra apokvot för att minska risken för återinsjuknande.
Betyder "förhöjd risk" att även friska ofrånkomligen behöver medicin?
Nej. Förstahandsbehandlingen är livsstilsförändring. Om det inte räcker i längden (ett halvår - år kanske) och man har andra riskfaktorer för hjärtsjukdom kan man överväga statinbehandling.
Statinbehandling medför risk för biverkningar (vanligast: muskelvärk eller - svaghet) så det är bättre om man kan få bra blodfetter på annat vis.
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Usch, nu skrämmer du mig!! Vad menar du med att besöka en kardiolog?
Jag har ätit LCHF i 13 månader och är striktare än väldigt många.
Jag fattar inget…enligt labprovet är A1 förhöjt men inte enligt din lista….jag blir bara mer och mer förvirrad
.
A1 värdet är inte förhöjt, snarare tvärtom! A1 värdet i och för sig är inte rakt dålig men när ApoB värdet är skyhög så tyder det på att allt är inte såsom det skall vara. Gå med dina papper till någon specialist som tolkar dina värden åt dig när du inte tycks förstå dem.
Ja det är precis som Zepp också sade. Din ApoB/ApoA1 kvot borde absolut vara under 0,8 vid LCHF. Jag menade nu närmast att om inte livstilsförändringen förbättrar kvoten, som i ditt fall är väldigt dålig, så borde du kontakta en specialist öf att få reda på varför kvoten är så hög. Det kan ju vara någonting ärftligt som är en svårare grej.
För de flesta höjs HDL genom att äta mättat fett samt när man joggar.
Det är första gången jag hör om så höga värden för en som äter enligt LCHF! Dina värden är ändå så oroväckande att ända rådet är att kontakta en specialist. Givetvis har statinerna många otäcka biverkningar men den har en stroke också.

Jag hade efter 2 år på LCHF en Apokvot på 1,5 (se min tråd "WTF???"), något som jag fortfarande inte begriper. Precis i början av LCHF 0.7.
Jag bestämde mig för att avvakta ett tag till eftersom bl.a. triglyceriderna var bra. Att jag blev fundersam beror inte på att jag är kolesterolrädd i vanlig bemärkelse utan att jag tror det tyder på att något annat är fel. Har börjat snegla mot sköldkörteln och ska träffa en endokrinolog snart för att reda ut det spåret ordentligt till att börja med.
Är det en exakt kopia av labsvaret du har i din hand? Då står det väl referens[intervall] där också? I så fall skriver du ner dem här förutom dina värden i första inlägget. Olika lab kan nämligen ha olika referensvärden, så det blir svårt att tolka svaren utan dem.
#8 Nej, det är inte en exakt kopia och inga referensvärden finns. Då får jag väl ta kontakt med VC igen för att efterhöra referensvärdena innan jag hetsar upp mig kanske
.
Tack alla för svar!
Du ska inte be om bara referensvärdena; du ska begära en papperskopia på labsvaret… det ska du alltid göra! Varje gång!
Oki doki! Då gör jag det. Tack