När är det bäst att Fuska?
Om man nu känner att man har gått ner sin typ 20 kg och vet vad kolhydraterna gör för skada en ändå känner för att någon gång gå "All Out!" och äta vad f*n man vill en gång.
När det det bäst att göra detta?
På kvällen när man ändå kissar ut glukosen på morgon & innan sängen. Innan ett träningspass (springa maraton). På morgonen och fasta hela dagen sedan?
Innan maratonpasset. Blodsockerhöjningen förbränns ju direkt och gör då knappast någon skada.
Ja det är nästan självklart.
Men om man inte skall ut och kuta 10 mil. Kan man förbättra sina odds lite?
Fibrer (Lösliga och Olösliga), Citron, Äppelcidervinäger, dricka och kissa mycket. Äta på morgon eller kväll?

Efter maratonloppet, höjer inte blodsockret nämvärt och fyller bara på tomma glykogendepåer.
Före loppet stänger det av fettförbräningen, bättre då att öka sitt intag något lite ett antal dagar före loppet.
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Aha, bra att veta!

Man får skilja en del mellan "bantare" och de som vill prestera i idrotssamanhang.
Bantare kan vara tvungna att ligga väldigt lågt för att få kroppen att minska på fettdepåerna, men om man gör så i idrotssamanhang nedreglerar man glykolysen.. altså kroppens förmåga att bränna socker i musklerna.. vilket knappast har större betydelse för den som är kraftigt övervikta och äter en rätt strikt kost.
Pratar man om idrottssamanhang så har de som valt den delen av LCHF-trädet valt att kalla detta för jägarkost och då ingår en högre andel kolhydrater, då dessa är friska med frisk metabolism som kan hantera lagoma mängder glukos.
De tränar/tävlar då på en sådan nivå att de faktist förbrukar en hel del glykogen men har fettförbräning som en bas i sitt idrottande.
Colting säger tex att det gäller att utnyttja bägge systemen fullt ut, han använder "train low, race high", och varesig Colting eller Ferry går ut i en tävling med dränerade glykogendepåer.
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.