Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: allt-om-lågkolhydratkost
Läst 6689 ggr
solida
0

stenhård kost - går ej ner i vikt på 6 månader!

jag har hållt på med LCHF sen nyår- går inte ner någonting!! äter protein, sallad och grönsaker i lagom portioner, äter fetter, mkt ägg. har slutat helt med frukt. INENTING HÄNDER! finns det någr atips till en ledsen och frustrerad tjej som kämpar för att gå ner i vikt! har dålig ämnesomsättning enligt doktor. inte till fördel precis!

Skowne
0
#1

1. Dra ner lite extra på grönsakerna och se vad som händer.

2. Promenader alternativt styrketräning, kan i min mening hjälpa väldigt mycket trots att många säger att det spelar ingen roll för vikten.

Aniara4
0
#2

Har du kollat av i den här tråden?

nyborjare08
0
#3

Hur stor övervikt har du? Kan du ge exempel på vad du äter under en vanlig dag och ungefärliga mängder. Kan vara lättare att komma med råd när man har lite mer info om dig. Glad Vad menar din doktor med "dålig ämnesomsättning"? Har du tagit prover? Borde du medicineras?

 

 

Tisdag
0
#4

Vad äter du på en dag? Har du provat att lägga in maten på minmat? Ibland ser man inte skogen för alla träden och missar hur man egentligen äter.

dufva
0
#5

Vi behöver mer info för bättre råd

  • Dagsmeny exempel

  • nuvarande vikt/längd bmi

  • sjukdomar allergier?

solida
0
#6

jag väger 80kg. tränar 2-3 ggr veckan.

sedan 1år tillbaka äter jag levaxin 50g/dag p.g.a. min låg ämnesomsättning. Men har inte känt av någon viktminskning av det heller. promenerar någon/några ggr veckan.

så här ser mina dagar se ut :

frukost kl. 6,00: kaffe och omelett, skinka +klick smör + glas vatten

kaffe kl. 9,00 på jobbet + vatten

lunch kl, 12,00: grönsakssallad, kött (typ en ky.file) ibland schuach, aubergine slantar, broccoli eller annat. + vatten

kl. 14,30 kaffe+ vatten

middag ca kl. 18,00-19 som lunchen…..  

på helgen kan jag ta nån bit 85% bit mörk choklad,

 nån gång/mån nått glas vin.

dufva
0
#7

Du håller väl upp fetthalten när du äter magert som ky.filen hoppas jag.

För övrigt finns ju inget direkt att anmärka på i din menyObestämd

Ämnesomsättningen "boostar" man till viss del genom

  • Att lära sig slappna av och gå ner i varv (kortisol)
  • Motion
  • Kryddstark mat
  • Hålla nere insulinvärdet (LCHF o mindre mejerier)

Du gör ju antagligen det mesta rätt redan men ibland är det trögt ändå.

Hälsovinster gör du ju ändå mha kosten även om det går trögt med siffrorna på vågenGlad

missaz
1
#8

#6 Det ser ut som om du äter väääldigt lite fett! Eller kanske glömde du att skriva om sås/smör?

Skaldeman
0
#9

Om du inte går ner så äter och lever du för att behålla din nuvarande vikt. Då måste man göra en förändring. Jag skulle köra en fakir några veckor för att se om det blev en förändring.

/SSS

Gitten
0
#10

Hej Solida!

Sänkt ämnesomsättning är starkt förknippat med övervikt och att det är fullkomligt omöjligt att gå ner i vikt och vissa som tom går upp i vikt som en biverkning av Levaxin.

Jag tror att dina problem beror på din sköldkörtelsjukdom. Din Levaxindos är dessutom väldigt låg i förhållande till din vikt. Enligt litteraturen borde du snarare ta 150 mg Levaxin. Levaxin hjälper dessutom inte alla utan man kan behöva tillägg av T3 eller naturligt sköldkörtelhormon.

Tyvärr är läkarnas kunskaper om denna, en av Sveriges vanligaste, sjukdomar, i det närmaste obefintliga. Som aktiv i Sköldkörtelföreningen gråter vi åt denna vanvård av svenska medborgare. Jag skulle därför rekommendera dig att ägna lite krut och läsa på om sjukdomen, läs på om symptom, dessa märkliga 100-tals symptom som man absolut INTE förknippar med sköldkörteln, varken du eller läkaren.

Läs här om symptom. Registrera dig på Patientforumet för att få personlig hjälp och kunskap: turtles.egensajt.se. Slutligen har Eva Sartorius skrivit en patienthandbok med utmärkt symptombeskrivning och grundläggande kunskaper på ett mycket lättläst och informativt sätt.

Vill du ha hjälp i den tråden, begär ut provsvar med referensvärden och registrera här så hjälper vi dig att tolka.

Lycka till

solida
0
#11

jag ska ringa min läkare på måndag och kolla om han kan ta nya värden på mig, och kanske höja dosen, så nåt händer! trött på detta! han är lite rädd att öka levaxinet, då jag "bara" väger 80kg säger han.

jag skall nog väga mitt fett, kanske är för snål när det gäller fettet.

annars äter jag mkt starka kryddor, bra oljor, oliv-druvkärnoljor och smör. 

ditt förslag sss att köra en fakir; var det varje dag bara ägg och makrill, eller kommer jag ihåg fel?

JAUS
0
#12

#11 Druvkärneolja är ju usel! Uppemot 80% omega-6 kan den innehålla.

Olivolja är godkänd i mindre mängd, men de bästa oljorna är makadamiaolja och kokosolja.

Skaldeman
0
#13

solida,

du kan köra fakir på allt som har rört sig, om det är hyfsat fett. Välj något som du gillar och kör enbart det i några veckor. Tillsätt fett om det är för magert. Inga grönsaker eller chokladbitar under den tiden. Då ser du om det är något specifikt födoämne som bromsar viktnedgången, t ex mjölkprodukter.

De flesta gå ner när de nollar kolhydraterna och ersätter dem med fett. Jag tycker att man ska kolla detta först innan man börjar att joxa med Levaxin etc. Det är myckket vanligare att man äter fel än att man har skldkörtelproblem, vilket inte hindrar att de problemen också finns.

/SSS

MimLan
0
#14

#11 Håller med #13 att du kan testa fakir ett par veckor, trots allt är det enkelt och du kan ta itu med det på en gång.

Vill dock påpeka att du kan höja Levaxin-dosen själv (dela dina befintliga tabletter), och se om du märker en skillnad. Även det kan ta några veckor.

cnidaria
0
#15

Har du lagt in ditt matintag på "minmat" och kollat hur det ser ut? Jag tycker det verkar vara lite mat och var är fettet? Hur många ägg i omeletten?, hur mycket skinka?, en ? kycklingfile?

Skaldeman
0
#16

Om man äter lite och fettsnål mat så tolkar många läkare den bristande förbränningen som sköldkörtelproblem. Det är naturligtvis fel. När maten tryter sänker kroppen förbränningen, med hjälp av sköldkörteln. Det är en överlevnadsmekanism.

/SSS

Wildrat
0
#17

#16 Inte om man hade sköldkörtelproblemen innan kostomläggningen!

cnidaria
0
#18

#17 TS har kanske haft detta problem länge. Vi vet inget om hur matintaget sett ut tidigare (?), men inte lär balansen i kroppen infinna sig om man inte äter tillräckligt av fett och proteiner

solida
0
#19

om jag ska prova fakir ett tag, å nolla kolhydraterna …. är det fisk,fågel m.m. och bara massor med fett och fetasåser på tallriken? Inget annat?

Aniara4
0
#20

#19 Inte feta såser med grädde och creme fraîche i så fall, utan bara smör.