Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: frågelåda-minmat
Läst 3497 ggr
InaLi
0

Bättre eller sämre med grädde i teet?

Läser diskussioner här om grädde och mängden kolhydrater man får i sig… Undrar nu om det är bättre för mig att dricka teet utan någon mjölkprodukt alls än att hälla i grädde. Upplever att jag blir lite mätt när jag är sugen på något om jag tar i grädden men det kanske är dumt.

MimLan
0
#1

Ta kokosfett i teet istället?

En skvätt grädde om 20 gram ger 0,6 gram kolhydrater. Nivån på kolhydraterna hamnar med andra ord i avdelningen sila mygg och svälja kameler.

Hur grädde fungerar på dig är individuellt, så det är bara du själv som kan svara på den frågan. Frågan handlar dock inte om kolhydrater utan snarare om du tål det oproportionerliga insulinpåslaget mjölkproteiner ger.

vinteralvan
0
#2

Man kan ju ha äggmjölk i teet också.

WilliamJ
0
#3

Nu ska jag svära i kyrkan liteGlad

Det behöver inte vara kolhydraterna i grädden som skulle bromsa en eventuell viktnedgång, utan det kan faktiskt vara energimängden i sig denna gång. 0,6 gram kolhydrater är ju vad 150 gram kaffe innehåller (3 kalorier).

2 koppar svart kaffe ger 1,2g kolhydrater och 6 kalorier.

2 koppar kaffe med 20 gram grädde ger 2,4 gram kolhydrater men hela 156 kalorier.

2 koppar kaffe med 20 gram mjölk ger 3,2 gram kolhydrater och 30 kalorier.

Något att fundera över, speciellt gräddkalorierna och mjölkkolhydraterna, men även kaffekolhydraterna för storkonsumenter?