någon som har recept på lchf-bullar?
Eller liknande.
är så sjukt sugen på kanelgirifflar och önskar ett substitut :-)
oj oj oj va gott det skulle va längtar
hoppas nån har gjort det förut och kan dela med sig
Hej! Nu vet jag inte om ni lever efter att vara absolutister eller om ni tillåter er någon kolhydrat ibland:)
Jag tillåter mig att äta en hembakad skorpa i ny och ne ..
Av just dessa skorpor, äppelmos samt grädde och kanel så kan man göra ett smarrigt substitut som på norska heter "Tilslørte bondepiker" .. ung. översatt till svenska; "Tillslöjade bondflickor".
Själv så upplever jag att jag kan unna mig en brödbit ibland (endast hembakat), om kolhydraterna (läs mjölet, som alltid är ekologisk) blandas med mkt fett, dvs smör (Jag blir sällan eller aldrig gasig i magen, får inte magknip etc). Ett viktigt observandum är också att det inte får vara nybakat .. antingen skall baket ligga ett par dar (i påse förstås) eller så kan man, som jag, dela upp bröden och göra skorpor av dem .. alltså torka i ugn på svag värme några timmar.
Hursomhelst, här är receptet på Tilslørte bondepiker:)
3 dl krossade skorpor (alltså köpta skorpor är bannlysta hemma hos oss och det blir inte heller så gott som med hembakat ..)
3 dl hemgjort äppelmos (finns säkerligen att köpa ekologisk om man inte gör äppelmos själv)
3 dl vispgrädde
1-2 msk brunt socker
kanel (eller kardemumma) efter smak
Blanda de krossade skorporna med sockret och "rosta" det i en torr stekpanna. Ha inte för stark värme och stå och passa, rör runt ofta så det inte bränns vid. Man känner när det börjar dofta gott och rostat, allt har blivit lite sprödare liksom .. då är den delen klar, lyft genast pannan bort från plattan. Nu först doftar man på den mängd kanel (kardemumma) som man vill smaksätta med. Färdigt!
Ta så fram en glas-skål, medan skorp/socker blandningen svalnar. Vispa grädden till lagom konsistens, inte alltför hård.
Sen börjar man med att lägga i ett lager skorpkross (hälften) i glas-skålen, nästa lager blir äppelmoset, sedan resterande skorpkross och toppa med grädden (alltihopa). Dra över lite plast för att försluta glas-skålen och sätt den i kylskåpet en timme eller tre (på den tiden gottar alla smaker ihop sig bättre).
Sen är det bara att ta ut och servera med gott starkt kaffe till, för de som gillar det. Man kan också värma lite mjölk och äta en portion som hetvägg om man vill det … sååå gôtt
Detta unnar vi oss ibland .. (ibland för oss är ung 1-3 gr i månaden)
Mvh
Ps vill någon ha mitt recept på brödet som jag gör skorpor av, så kan jag gärna skriva in det också någonstans.

Det fungerar tyvärr oftast inte så bra att försöka hitta substitut till sin tidigare livsstil.
Visst finns det mjölsubstitut med betydligt mindre kolhydrater men oftast blir resultatet inte så bra som man hoppas.
Om man dessutom vill kunna fortsätta att fika bullar på daglig basis blir det för mycket kolhydrater i allafall vilket ändå grusar ens försök att gå ner i vikt eller uppnå en bra hälsa.
Resultatet blir för det mesta torra bullar som dessutom omintetgör avsikterna med kosten
Jag anser alltså att det bästa är om man helt kan avstå och istället hitta nya rutiner med bättre alternativ.
Det näst bästa alternativet är att själv välja att göra ett avsteg och tillåta sig att äta en eller ett par riktiga bullar men försöka att inte göra det så ofta i allafall
Jag håller fullständigt med föregående talare.
Vet man att man "åker dit" om man tar en bulle .. alltså att det slutar med att man tar fem istället för, så är det väl lika bra att låta bli.
Mvh
#0 Jag har funnit att det egentligen inte är konsistensen av bulle i munnen eller känslan av bulle i magen jag är sugen på. Snarare är det doften av kanel. Ibland kan jag lukta på en bulle, på samma som jag luktar på en ros. Även om det finns ätliga blommor så nöjer jag mig med doften när det gäller dem. Vi äter ju till stor del med näsan.
Jag skulle föreslå att du tar dig något annat med kanel om det är kanel du längtar efter. Vill du ha kanel + värme är äggmjölk kryddat med kanel mumsigt.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
La grammaire est une chanson douce. /Erik Orsenna
Gör rabarber smuldegspaj med kanel på vet jag ;)
Smuldegen kan göras med lite fiberhusk, lite kokos och lite malna nötter :)
//Rita, sajtvärd på Husmorstips, fibromyalgi och julen, medarbetare på Lantdjur
Följ min julblogg, bloggen och min hemsida.

Nå vet jeg ikke om det jeg skriver blir leselig da jeg har en norsk data. Har bedt om tilbakemelding på det men ikke fått. Uansett -bollene er veldig gode, men jeg pleier å lage uten Splenda
INGIS` SUPERDUPERGODE BOLLERUNDSTYKKER:
9 ss bakepro
3 ss kruskakli
5 ss Creme Fraiche
4 egg
100 gr smøreost med lavt karbeinnhold
2 ts kardemomme
2 ts bakepulver
3 ss splenda/Natreen
50 g smeltet smør
4 ts Johannesbrødkjernemel eller lignende
Kjør alt sammen i food prosessoren til det blir en klissete men litt fast røre
Fyll muffinsformer halvfulle
Stekes på ca 175 grader midt i ovnen i ca 20 min.
Nyyydelig delt i to, med en liten dæsj syltetøy, men kan helt fint spises uten noen ting!
Tack detta skall testas
Lite snabbt översatt:
Nu vet jag inte om det jag skriver är tydlig när jag har en norsk data. Efterfrågade feedback på det men inte fått. `Ingis Super Duper Goda Bulle är egentligen, men jag tenderar att göra utan Sukralos
Ingis "Super Duper Goda Bulle:
9 matskedar bakepro
3 msk kruskakli
5 msk Creme Fraiche
4 ägg
100 g mjukost med låg Kolhydrat innehåll
2 tsk kardemumma
2 tsk bakpulver
3 msk Sukralos
50 g smält smör
4 tsk Johannesbrödkjernemel etc.
Kör alltsammans i matberedare tills det blir en klibbig men något fast att röra
Fyll muffin former halvfullt
Grädda i ca 175 grader mitt i ugnen i ca 20 min.
Nygräddad uppdelad i två, med en liten klick sylt, men går lika bra utan att äta något!
Oopsiebröd i bullformar, klicka på en blandning av kanel och smör. Funkar som substitut för mig i alla fall.
Vill man kan man ju ta lite sötningsmedel i också.

Recept på Kwemuler, tack!

#10 Var inne och kikade men ser inget recept. Skulle du vilja slänga ihop ett här på Kif? 
#11 Hmm, såg inte ditt inlägg.

sidan innan;) tråden som länken går till är flera sidor lång
Japp, det står där. Man får pussla ihop det. Smeten är till matbröd egentligen, men vi kom på att den funkar till allt möjligt. Lösningen på problemet med bullpapperet som fastnade var (efter lång tvekan från min sida) silikonformar från Rusta.
men det receptet innehåller väl en del mjöl?
Finns det någon anna variant på det, som har färre kh?
misstänker också att det inte blir speciellt bra att göra i micro?
Det blir bara något gram mjöl per bulle. Klart under 5 %. 