Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etiketthälsa
Läst 3040 ggr
Inkanyezi
0

Läsk och cancer

Nu tycks man ha hittat en samvariation mellan läskkonsumtion och cancer. Expressen slår så klart upp det som att Läsk kan ge dig cancer.

dufva
0
#1

Man kan ju alltid hoppas att det blir en ögonöppnare för många Glad

maxiq
0
#2

Intressant att forskarna inte kan dra självklara slutsatser:

Uttalandet: "Den höga sockerhalten i läsk ökar mängden av insulin i kroppen, och vi tror att detta kan bidra till att cancercellerna växer i bukspottkörteln. Sockerkickarna orsakar nämligen stora påfrestningar på bukspottkörteln, ett organ som sitter bakom magsäcken och producerar det så kallade bukspott som hjälper till att bryta ner maten vi äter"

Kontra: "Än så länge är forskarna osäkra på vad som orsakar sambandet. Det kan vara något i själva drycken som ger cancer, men det kan också bero på att de som dricker mycket läsk generellt har mer osunda vanor än andra"

Det finns ju socker i andra saker än läsk…