Kan fettet på kroppen omfördela sig med LCHF?
Eftersom jag är ganska ny med LCHF-kosten så har jag har grunnat på ännu en grej..
Kan kroppsfettet omfördela sig? Jag har alltid varit päronformad dvs stor rumpa och breda lår. Lite smalare midja.
Men nu tycker jag att låren blivit ännu bredare och höft och rumpa har ökat ytterligare i omfång medans midjan först minskade med 12 cm och sen varit oförändrad ett par veckor(lite för mycket av det tillåtna goda).
Är det möjligt?Och varför?
Jag är inte ledsen eller så, för jag hoppas att det ger sig med tiden, men lite förundrad?

Var fettet sätter sig eller inte regleras av hormoner som t ex könshormoner, kortisol (och säkerligen en drös till).
Vad man äter påverkar hormonerna och därför kroppsform, fettmassa, humör, sömn osv osv.
Studier på män antyder att högre andel mättat fett ökar på testosteron, samtidigt som minskningen av socker (särskilt med metabolt syndrom) ger mindre kortisol….detta gör att män har en mer manlig kroppsform att vänta.
Säkerligen fungerar det på exakt samma sätt hos kvinnor (östrogen ger mer fett på höfter och lår, dvs kvinliga former).
Egentligen regleras allt i kroppen av hormoner.

Är det inte som så att din smalare midja gör att dina höfter verkar bredare??
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

Säkert har Zepp en poäng där! MEN Jag har också haft funderingar runt detta. Jag tappade raskt trettio kilo när jag startade för ett år sedan. Centimetrarna försvann också de i rask takt… …men mitt midjemått har varit segt som synden att rubba på. Någon föreslog att det skulle ha att göra med att våra organ håller hårdare i fettet för att s a s stötskydda sig själv… Låter helsjukt och är säkert inte sant - men nog undrar man hur det kommer sig att fettet är svårarare att bli av med på vissa ställen än på andra… Fett som fett, liksom. 

Det finns ju minst 2 olika typer av fett. Speciellt det bruna fettet har ju andra egenskaper än det vanliga grå. Brukar sitta inne bland inälvorna. Ska vara svårare att bli av med.
Det upptäcktes så sent som förra året att det finns en direkt kommunikationskanal mellan enskilda fettceller och hjärnan. Varför vet vi inte men det betyder att fettet styrs från flera nivåer. Möjligen påverkas sget/hungern starkare när det bruna fettet tunnar ut.
Mitt problem är fettet runt midja samt bröstparti….???Kanonhårda ben o stuss …..Vad göra ???
Zepp :
Nej jag har varit tvungen att köpa större byxor, de andra blev för tajta över låren. Har tittat på bilder också och trots samma vikt ser jag annorlunda ut på de gamla bilderna, mer fett i ansikter och på magen och nu är det mesta på höft och lår..
Jag har också märkt att jag ändrat lite på kroppsformen. Mer på höft och lår och mindre kring boken. Midjan eller det som är smalast har blivit smalare. Någon omfördelning har skett.