Low Carb Drink
Tips: Jag har letat i månader efter kolhydratfri tonic water. Till och med kontaktat Carlsberg som har Schweppes agenturen men - alla ansträngningar var förgäves.
Har nu slutligen hittat på The English Shop en trappa upp i Söderhallarna. Kändes sjukt skönt i fredags att sjunka ner i soffan och softa med en vodka/tonic!
Vad heter märket? Har ingen möjlighet att ta mig till The English Shop, men man kanske kan leta på nätet.
Schweppes Slimline Indian Tonic Water. Jag googlade mig galen innan jag av en slump hittade den här. Affären finns även i Göteborg. Tel 08-640 44 04 alt 031-24 00 78. Kanske de kan skicka en bytta? Längtar man efter en GT blir ju inte slutpriset högre än att beställa in en GT på krogen (som man ändå inte kan dricka för den innehåller för många carbs…) ;-)

http://www.rain-tree.com/quinine-powder.htm är bara att blanda eget.
sen hur lagligt det är det vettefasen….