Hur mycket naturligt fett behöver vi?
Jag är inte riktigt klar över frågan … men undrar lite på hur mycket fett människor åt förr - hur mycket fett de hade tillgång till - kunde det gå dagar, veckor eller t.o.m. månader innan de fick i sig naturligt fett? jag tänker nog mest på "jägartiden" - kanske det var svält -
Vi, idag, har ju tillgång till hur mycket fett som helst… men jag tror inte "naturfolk" hade den lyxen…

Fisk bör ju ha varit en form av fet föda. När det gäller köttdjur så tog man nog tillvara det mesta

De åt det när jaktlyckan varit god, visst finns det historiskt perioder med ont om mat och människan är gjord för att överleva relativt långa perioder av svält, men det finns inga tecken på att det innebär att vi måste svälta då och då och att det på något sätt är dåligt att kunna äta sig mätt på naturlig mat mest hela tiden. Svält är inget önskvärt tillstånd men kroppen är byggd för att klara av det, men bäst mår den när den får näring när den efterfrågar det (genom hunger)

Man får skilja på minimibehovet utav fett och vad mäniskor med problem att metabolisera glukos bör äta!!
Du vet om man inte äter nämvärt med fett o mer kolhydrater så omvandlas kolhydraterna till fett.. det är den mekanismen vi vill reversera!!
Man kan alltså bilda fett utav både kolhydrater och protein.. de enda fetterna som är essentiella är Omega-6 och Omega-3.. dessa måste vi äta och O-3 måste vi få i en form som heter EPA!
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
En ren karnivor diet (diet bestående av kött), både hos djur och människor (naturfolk), ligger på runt 80 energiprocent fett och 20 energiprocent protein. Tyvärr har jag inte bra referens i bakfickan, och variationer kan givetvis förekomma.
Hur ofta man åt eller hur mycket i absoluta tal, är en annan fråga. Varför är du intresserad av det?
Förlåt att jag inte har svarat men jag har jobbat tills nu - jo Hej Patrik jag är intresserad för att jag har en tendens att "överdriva" fettintaget och jag tror jag är en av dessa människor som till en del går ned i vikt (i början) av mycket fett men sedan så står det still… därför började jag tänka i dessa banor - att "vissa naturfolk" hade väl inte tillgång till så mycket fett som vi har? eller? eller så åt dom bara fett när tillfället gavs - huvudsaken var att det är naturligt fett - just nu kan jag inte förklara tydligare - hoppas du (ni) förstår vad jag menar…
rent teoretiskt kan man tänka säg att "de" åt kanske varannan dag eller var tredje, helt beroende på mattillgång…? men jag är dålig på historien så sätt….

Om det är mängden du undrar över så är det som så att du skall ersätta energin från kolhydraterna med energi från fett.. varesig mer eller mindre!
Det är altså inte mängden fett på tallriken du skall sikta på utan andelen fett utav ditt energibehov!
När större delen av ditt energiintag kommer från fett så tvingas kroppen att bränna fett.. såsmåningom när kroppen är inställd o konverterad för detta så kommer din hunger att reglera ditt energibehov.. för många sjunker portionernas storlek.. och man är mätt o nöjd iallafall.. det finns ju lite fett på kroppen att ta utav!
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
#5 Svar inom en timme får väl räknas som snabbt! Inget svar efter knappt en vecka räknar jag som långsamt.
När jag började med LCHF (pga av att min fru började) gick jag först ned i fettvikt, för att efter några månader sedan börja öka igen (började på 90 cm i midjan till en längd på 172 cm). Men en viktökning beror nog inte på överdrivet fettintag, utan snarare på överdrivet kaloriintag.
Jag har inga bra data på hur naturfolk åt, men jag antar att många inte åt lika ofta och regelbundet som man gör idag.
Jag har provat lite olika upplägg för att begränsa kaloriintaget. Mitt nuvarande är att ersätta de två första måltiderna (av tre) med enbart "mellanmål". Tex en kopp kaffe med en stor skvätt grädde till frukost och en ordentlig näve nötter/mandlar till lunch (Fredrik Nyström-lunch). Till kvällsmat äter jag som vanligt, och försöker begränsa portionerna så att de inte bli så mycket större än tidigare. I början är det besvärande att vara hungrig, men kroppen verkar vänja sig vid mindre mat efter några veckor. Ibland varvar jag med "ätardagar".
Jodtillskott (algtabletter från Alg-Börje) verkar också göra att jag inte blir lika hungrig.
Prova dig fram till något som passar dig.

Om du undrade hur jägarbefolkningar åt förut så var det varierat.. till stora delar beroende på vilken breddgrad de levde på!
I nordligare trakter var animalisk föda nästan det enda de åt, ju längre mot mitten av jorden ju mer växter!
På öar i tropoiska klimatsoner levde många på fisk o koksnötter, medans i arktiska områden nästan bara på fisk, säl och ren!
" For example, with increasing latitude, plant-food resources become seasonally limited, thereby requiring the inclusion of more animal food (Figure 2D). The inclusion of more animal food requires increasingly greater inclusion of fat or carbohydrate to prevent protein toxicity (Table 4). As indicated in Table 2, hunter-gatherer subsistence strategies vary not only with latitude, but with primary living environment.
Although the adoption of an increased P-A subsistence ratio by increasing plant-food consumption appears to be the simplest solution to the dietary protein ceiling, data from the Ethnographic(Figure 1A) clearly indicate that this approach was not the Atlas preferred solution by worldwide hunter-gatherers, even when plant-food resources would have been available year round at lower latitudes"
"Whenever and wherever it was ecologically possible, huntergatherers would have consumed high amounts (45-65% of total energy) of animal food. Most (73%) hunter-gatherer societies worldwide derived > 50% (³56-65%) of their subsistence from animal foods, whereas only 13.5% of these societies derived more than half (³56-65%) of their subsistence from gathered plant foods."
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Suveränt #7 - något åt det hållet har jag tänkt - (kaffe med grädde mättar länge har jag märkt) - fast jag har varit osäker om det var tillräckligt för hälsans skull (hoppa över ett mål alltså). Nötter har jag undvikit för var rädd att äta för mycket :) men om jag "bara" tar en näve nötter - hoppar över måltider och tar ett mål på kvällen.
Ibland känner jag mig pressad på jobbet, när alla tar fram sina matlådor och jag "måste" göra detsamma fast jag inte direkt är hungrig… nu känner jag mig säkrare på att det räcker t.ex. med nötter…
Scenario: Vad har du till lunch idag? Jo en näve nötter 

…men det kan jag nog tackla…
Intressant att läsa Fredrik Nyström - nu blev jag ännu säkrare - detta ska jag testa samt begränsa portionerna-
Tack för tipsen och Jodtillskott också…
#9 Ta med dig en matlåda om det känns bekvämare. Jag får en del kommentarer, och ibland saknar man gemenskapen vid lunchbordet. Det behöver ju inte vara jättemycket i lådan. Alternativt hoppa över frukosten helt och hållet.
Som sagt, pröva dig fram (det har jag gjort - och gör fortfarande).
Jag brukar hoppa över frukost… men det blir lite mer senare :)
ska nog parera det där med lunchen -
reser snart på semester - kommer att ha alla chanser att testa mig fram till det som passar mig. Förstår att det tar ett tag att komma fram till det ultimata.