Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettmat-recept-på-ägg-ost-grönt-sidorätter-veg
Läst 4714 ggr
HerrKaos
0

Ostvåfflor

Först…jag vet att det har nämnts här om dessa s k ostvåfflor tidigare men jag kan inte hitta tråden…startar därför denna.

Hur enkelt och gott som helst! Något av ny favorit.

Jag skivar ungefär 9 skivor ost och lägger dessa korsvis direkt i våffeljärnet…väntar ett par minuter för att sedan peta loss våfflan….efter bara en minuts vila på tallriken så är våfflan jättefrasig! Serveras gärna med en mild fet creme fraiche.

Tyst

Yummi!

Mooniq
0
#1

O'boy…Glad

jag får leta fram våffeljärnet, märker jag!

Min favorit: Jag gör omelett + att jag smular ner en bit feta-ost.. hur gott som helst, tycker jag…

Monica Hansson

Älta inte problem - skapa lösningar!! 🤔😃

storost
0
#2

Vilken ost har du tagit? Är det en speciell sorts?

Vänliga hälsningar Stephan

min egen hemsida.

HerrKaos
0
#3

Jag har använt edamerost…tror att det är bra med en så mild/neutralost som möjligt.

[Pennylane1]
0
#4

det finns som sagt en annan tråd om det här där jag skrev att jag testat och att det gick bra med fyra skivor i en hög… men idag när vi köpt ny ost och jag skulle göra mig en ostvåffla så gick det inte alls! Alt flöt ut och fett rann ut på sidorna och det fastnade. Denna gång var märket Heinrichstalers gouda, tror det var coops goudaost förra gången! Eller möjligen emmentaler, då kanske det var det det berodde på!?