
Lchf sedan 24:e Aug
Jag har ätit enligt LCHF sedan 24:e Aug, en vanlig dag ser ut såhär;
3-4 kokta ägg, en paket bacon, 2 stekta fläskkotletter, stuvad spenat på grädde, 3 matskedar cremé fraise, 1 dl grädde (dricker ur paket), smör (har för vana att stoppa lite i munnen medans jag steker), té med kokosfett, och evntuellt stekta champinjoner, en halv paprika och ett äpple.
Jag har inte gått upp något men heller inte gått ner något står kvar på samma vikt, ska jag fortsätta att äta såhär och vänta på att kroppen ska ställa in sig eller bör jag tänka på något och ändra något i maten?
MVH
Om jag vore du skulle jag skippa äpplet samt föra in dagsintaget på minmat för att ha koll över fördelningen.
Du har ju nyligen börjat med kostomställningen så du får testa dig fram vad gäller matvaror och portionsstorlek, men att ta bort äpplet är mitt tips!
Lycka till!
Det är skillnad på att äta sig mätt, äta sig nöjd och att vara hungrig. Sluta äta närmare "nöjd"-strecket hellre än mätt.
Behöver du t.ex. dricka 1 dl grädde varje dag?