Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettövrigt
Läst 4305 ggr
fiskenihavet
0

När vet man?

  • Alltså, när vet man när man är fettdreiven och inte kolisdriven längre?

  • Om man skulle "fuska" ofta eller under en längre period, typ 3 veckor, ställer kroppen sig tillbaka till kolhydratsdrift under den tiden?

  • Om man i så fall skulle ge sig på lchf igen måste man då gå igenom omställningsbesvär igen?

Zepp
0
#1

Äter du under 100 gram kolhydrater per dag så måste kroppen använda annat bränsle än kolhydrater!

Ja den ställer om till kolisdrift så fort du äter tillräckligt med kolhydrater.. kroppen har olika prioritetsordning för förbräning av olika macronäringsämnen!

1. Alkohol

2. Kolhydrater

3. Fett

4. Protein

Det är inte säkert att du får någon omställningsfas av betydelse om du är väl konverterad redan innan.. fast säkert är det inte!

Vanliga frågor & svar

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

HerrKaos
0
#2

Finns att köpa ketonstickor Keto-Diastix på apoteket…de visar på om det finns ketoner i kroppen vilket isf indikerar att man inte är kolhydratdriven.

Zepp
0
#3

De visar bara på Ketoner i urinen.. och när kroppen är kalibrerad så tillverkas inget överskott.. ett billigare sätt är att fråga någon närstående om man luktar acceton i andedräkten!

Typ1 har ibland glukosmätare som man även kan mäta ketoner i blodet!

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

HerrKaos
0
#4

Isf är min kropp fortfarande inte kalibrerad än….borde den inte vara det nu? Jag har gått på LCHF kost sedan9 månader tillbaka…ett test med stickan visade på att jag har ett överskott på "6" i urinen och negativ på glukos?

Zepp
0
#5

En del har de problemen med andedräkten oxå i långa tider har jag läst.. om orsaken kan man bara spekulera.. kanske för många avsteg för någon.. kanske rasar i vikt och kroppen hinner inte bränna upp allt!??

Det mest troliga är att du bränner så mycket fett att kroppen inte har full användning för alla ketonkroppar som bildas som en biprodukt av fettförbräningen.. därmen inte sagt att allt fett du bränner måste vara kroppsfett!

"Ketos är ett metaboliskt tillstånd som uppstår när levern i stor omfattning frisätter ketonkroppar i blodet. Triglycerider (fett) bryts ned till fettsyror och dessa omvandlas i sin tur till ketonkroppar av levern. Ketos inträder vid fasta och kan leda till en doft av aceton.

Fettvävnad består av specialiserade celler som lagrar energi i form av triglycerider och släpper dessa med hydrolys i en process kallad lipolys, vilken ger tre fettsyror och en glycerolmolekyl per triglycerid.[1] Dessa ketonkroppar är en biprodukt av den metaboliska process där fettet konverteras till energi."

http://sv.wikipedia.org/wiki/Ketosis

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

HerrKaos
0
#6

M a o så visar ett överskott på ketoner i urinen att man inte är kolhydratdriven utan fettdriven (oavsett om kroppen bränner inlagrat fett eller fett i kosten) ?

Tanken med LCHF är väl just att den är ketogen?

Ang. acetonlukt från andedräkten så är det väl inget permanent tillstånd när man befinner sej i ketogent tillstånd? Det där känner jag igen sedan jag höll på med kroppsbyggning…om jag befann mej i ett katobolt tillstånd (negativ kvävebalans i blodet) så luktade min andedräkt aceton/ ammoniak. Om jag ökade kaloriintaget och ökade magnesium i min kost så försvann denna lukt.

Zepp
0
#7

Det är väl detta som Skaldeman menar när han säger att man håller "fettbrasan vid liv"!

Har man väl fått fyr på den brasan och ändå inte går ner i vikt kan man minska något lite på portionerna och då är det väl ganska troligt att det blir en del kroppsfett som förbrukas!?

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.