Ugnsgratinerad ratatouille
Bjuden på middag häromdagen fick jag avnjuta följande fantastiska rätt till det i övrigt suveränt tillagade köttet.
Mängderna grönsaker är mycket ungefärliga, man kan taga vad man haver..
Ingredienser
1 squash
1 stor paprika
10 stora färska champinjoner
1/2 purjolök eller annan lök
1 burk tomater
2 klyftor vitlök
Skär grönsaker och svamp i lagoma bitar, hacka/pressa vitlöken. Hetta upp en redig klick smör i en vid panna och fräs grönsakerna en stund.. Slå sen över tomaterna och krydda med lite salt, chilli, basilika (eller de kryddor/örter man gillar).
Koka ihop i ca 10-15 min, tills det blir simmigt. Jag gillar när grönsakerna fortfarande har tuggmotstånd. Slå över ratatouillen i en ungsform, tänk på att ha en tillräckligt stor för det ska i mer ovanpå..
Mosa ihop:
150 gram fetaost (eller mer)
150 g creme fraishe (eller mer)
Klicka detta över grönsaksgrejjset och gratinera i ugn i 200-225 grader, tills ost-fraishen har fin färg. Man kan hacka mandel och strö över, eller strö över solrosfrön innan gratineringen..
Mums!!!

Mmmmums! Låter ju jättegott. 
Det är jättegott och doftar underbart. Står färdig på spisen nu.
Sonen kom förbi och vi hängde upp en lampa, vilket gjorde att jag höll på att glömma bort maten i ugnen. Brändes lite på en liten fläck. Men jag pillade bort det och nu ser det fint ut. 

Det där är morgondagens middag, det ser jag det. :D
Bokmärker :-)