Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettmat-livsmedel
Läst 2642 ggr
aceber
0

kokosflingor - minst kollisar, tips!

Har kollat runt bland olika märken på kokosflingor, de flesta ligger runt 6 g kolhydrater per 100 g, men så igår hittade jag ICA:s "I love Eco" kokosflingor som innehåller endast 1,5 g kh/100 g! Nu ska det göras kokostoppar med eko-kokosfett och eko-kokosflingor. ("Ekologisk Riven Kokos", 250 g, Ica Maxi, se bild nedan)

riven_kokos.jpg

finataender
0
#1

Hittade dem också och blev så lycklig! :D

lizaohman
0
#2

Men är det inte just detta som diskuterats i andra trådar, att innehållsförteckningen inte stämmer? Vill inte vara nån glädjedämpare, men men Tyst

eva-
0
#3

jo det verkar finnas stora skillnader, men många här säger att det är ok att lita på det som står på förpackningen. men tillverkaren kan ju lika gärna ha skrivit fel, så vem vet;)

sepersl
0
#4

#2 du har rätt. Innehållsdeklarationen stämmer inte och tillverkaren vet om det. Finns en annan tråd där det nämnts och det rätta kh innehållet - kommer dock inte ihåg namnet på trådenRynkar på näsan

aceber
0
#5

#2 - behöver inte alls ses som ngn glädjedämparel tvärtom - jag har funderat mycket över detta med att det skiljer sig så mycket åt! Kokosflingorna är bara ett exempel, sötmandel ett annat (jfr t ex ICA:s egna märke på mandel - 12 g kh /100 g, jfr med Coops egna märke "Chief's" som har 4,5 g/100 g), eller oliver (gröna oliver kan variera melan 0 och 6-7 g kh/100 g. osv… osv… osv… Som nybörjare med LCHF:n blir man ju en smula förvirrad, minst sagt!

Så, hm - ska man gå på innehållsförteckningen eller på SLV:s värden, eller? (Ellr ngt annat? …Kanske inte bli alltför fixerad……)

JAUS
0
#6

Det kan självklart skilja sig, beroende på när kokosnötterna plockas och var de växer. Enligt fineli innehåller kokosflingor 6,4 g kolhydrater.