Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: hälsa
Läst 2027 ggr
sepersl
0

tungmetaller i fett?

Jag har alltid fått höra att eventuella tungmetaller som man får i sig via maten lagras i fettet. Därför ska man inte gå ner i vikt under amning då fettet hamnar i modersmjölken och därmed även tungmetallerna. Är det någon som vet om detta stämmer?

Om det stämmer så får vi lchf:are i oss mycket tungmetaller från det animaliska fettet som vi äter.

Någon som kan något om detta?

Pasi
0
#1

Man har gjort mätningar på inuiter på naurlig kost och konstaterat att de får mycket tungmetaller i sig…något som de själva inte släpper ut i naturen, utan industrin (en dokumentär på TV för 10 år sedan).
Deras spermieproduktion hade minskat (troligen pga av gifterna), dock inte så mycket som svenska mäns.
Fortfarande är det troligen på en sådan nivå att det påverkar dem mindre negativt än vad en brödkost skulle göra…men i takt med att vi äter mer importerad mat (frukt) och processad mat så ökar ständigt utsläppen…så snart kan vi kanske inte äta någonting.
Det finns helt klart ett behov av att sluta med vår industriella utveckling och det ständiga kravet (för ekonomin) på ökad konsumtion.

En fråga man kan fundera på är om man får i sig mer tungmetaller då man äter dagsbehovet av kalorier i form av t ex smör än vitkål.

Om man går ner i vikt så borde en del gifter släppa, men hur det egentligen påverkar vet jag inte, och undrar om någon egentligen vet.

monsunrain
0
#2

Lustigt att du tar upp frågan. Jag har också gått och funderat över detta de sista dagarna. Vad jag förstår så lagrar djuren vi äter toxider i fettet och det är ju det som vi på lchf är ute efter. Hur mycket gift får vi i oss egentligen? Gör det stor skillnad om man köper ekokött?

fellfrosch
0
#3

Jag har faktiskt med funderat på det här nyligen Obestämd

SirfalasEmy
0
#4

Kanske bara jag som inte fattar, men varför lagrar djuren toxider i fettet? Intressant ämne, men är inte alls insatt.

Zepp
0
#5

Miljögifter ackumuleras i näringskedjan.. ju längre upp ju mer ackumulation.. vi är längst upp…! Förvånad

Altså borde man bara dricka vatten från en frisk källa och äta nyskördat gräs från en skogsäng!!

När nu detta inte räcker för full näringsstatus så får man göra det näst bästa.. äta så mycket ekologiskt som möjligt!!

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

[ngupa]
0
#6

Intressant, jag har också grunnat över detta.

Wildrat
0
#7

Ett miljögift klassas som så just för att det lagras i fett. Vissa saker liknar dessutom våra hormoner.

Appropå just inuiter och miljögift så konstaterades det (tror jag såg på tv) att trots att de får i sig en massa miljögifter är de friskare och håller sig friskare på sin ursprungliga kost full med miljögifter än med västerlänsk kost förhållandevis fri från miljögifter.

sepersl
0
#8

efter att ha läst en del artiklar, så vet jag att spannmål innehåller mycket en del "icke" bra ämnen tex kalium. Så visst är det bra att utesluta spannmål eftersom mycket gifter finns där pga bekämpningsmedel.

Ju mer ekologiska produkter iv äter desto bättre måste det bli, tolkar jag det som.

Intressant med inuiterna eftersom de blir påverkade. Ett annat naturfolk som det brukar jämföras med är masaierna, men dessa äter ju savannkött och där finns antagligen inte lika mycket tungmetaller som i vår industrialiserande köttproduktion där kossor och grisar äter bl a spannmålsprodukter.

Sedan har vi ju folk som har amalgam i tänderna…. och det vet vi ju nu hur bra det är….

Undrar om det finns någon klok som vet mer om hur metallerna vi får i oss via fettet på animaliska produkter?