Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: mat-på-stan-hur-gör-jag
Läst 5423 ggr
rapu
0

Mat på Kreta och efter det mat på Island

Vad tror ni jag hittar att äta på Kreta på semestern nu i april?  Jag kommer att ha eget kök (tips på råvaror) men äter nog också ute (tips på goda saker att beställa).

Och vad tror ni jag hittar att äta på Island på jobb i maj-juni? Jag kommer att ha eget kök där också, så både tips på råvaror och tips på goda saker att äta ute skulle vara välkommet.

lizaohman
0
#1

Jag ska också till Island i maj och har eget kök. Där finns det säkert mycket fisk att välja. En av nationalrätterna ska vara valbiff, läste jag någonstans. (Jag vet att val inte är fisk och jag skulle själv aldrig stödja valfångstnäringen!)

På Kreta går det att beställa många köttfärsrätter och förstås kött/fisk. Det brukar noga stå vad rätterna innehåller. Tzatziki kan man äta till precis allt!

Missa inte stekt ost - haloumi. Gottgottigottgott!

mazen
0
#2

Det mesta förstår man annars använda googles översättning

http://is.wikibooks.org/wiki/Matrei%C3%B0slub%C3%B3k

rapu
0
#3

#1 Vad skojigt! Kanske vi träffas! Mitt kök finns i Egilsstadir 8.5.-29.5. och i Akureyri 30.5. - 15.6., var finns ditt?

Tzatziki skall jag prova!

#2 Tack för kokboken! Intressant språk, denhär isländskan!

greensis
0
#4

Grekisk mat är rätt LCHF-vänlig bara man hoppar över brödet, potatisen och efterrätterna. Det finns många fina grytor, moussaka (kolla att det bara är aubergine) fylld aubergine, grillspett osv. Gott om fin ost och tomater & gurka brukar vara säkert. Olivolja och smör är det som gäller.

Fabricati diem, pvnc!

rapu
0
#5

Rapport från Grekland:

På restaurangen var det bara att traska ut i köket och peka och förklara. Det var inte bara jag som gjorde så, utan det rent av hörde till att gästerna vandrarde ut och in i köket. Sen fick man maten välgjord och läcker, men väntetiderna kunde vara ganska flexibla om man så säger. Godast var lammbog i mintsås och nånsorts flundra i grädde.

Roligaste matupplevelsen hade jag i avlägsna bergsbyn med begränsat restauranutbud. Jag tänkte ta hamburgare, och sedan lämna brödet oätet, men när jag beställde hamburgaren sade servitören att tyvärr kan jag inte få det, för brödet har tagit slut!  Han fick nog myror i huvudet när jag ändå påstod mig vilja ha just hamburgare. Och det fick jag, med extra mycket stekt lök!

I egna köket blev det mest frukost = omelett.

Rapport från Island:

På Island klarar sig LCHF:are i minsta by. Varje avkrok har en bybutik där vinsten helt säkert kommer från majonnäsförsäljningen! I alla de former och färger, och det är inte fråga om några lättmajonnäsvarianter inte. Mjölken är ohomogeniserad, joghurten heter skýr och finns med fetthalt upp till 10 % och smöret smakar smör. Lamm- och fårkött äts till vardag och fest, och är fintrådigare och smakar bättre än ny-zeländskt. Fisken är så färsk att den ännu sprattlar i fiskdisken. Godast är Ísa (som gös ungefär) och stenbit. Valkött provade jag inte. Så det var i stort sett positiva matupplevelser jag fick, men, men…

Sen var jag också på släktkalas. En av gästerna, också en finländare, anlände bland de första, tittade in i finrummet på det dukade festbordet, kom ut tillbaka och frågade

- "Får varje gäst en egen tårta?"

Tack för råden jag fick av er innan resan!

mazen
0
#6

Här hemma firas islands nationaldag i dag så jag passade på att fråga vad isa varför fisk och svaret var kolja

lizaohman
0
#7

Oj, såg inte att du skrivit till mig i denna tråd. Men vi hade vårt kök i Reykjavik, en bit från dig med andra ord!

rapu
0
#8

#7

Jo, vi hade ändå inte kunnat träffas. Men berätta om vad du åt på Island!

lizaohman
0
#9

Det blev köttfärs dag ut och dag in, utom en dag då vi åt lax. Det var så hemskt dyrt på grund av inflationen, så det var sanslöst. Laxen kostade ungefär 130:-/kg och köttfärsen 100:-/kg. Vi hade faktiskt frukost på hotellet, fast det var en lägenhet, så vi åt utav bara den då :D De bjöd på både fantastiskt god sill, korv, skinka och ost. Till och med maken åt av sillen, han som inte ens gillar fisk. Och jag som gillar fisk och inte brukar gilla sill, var helt frälst. Fick ta det lilla lugna eftersom inläggningen innehåller socker, men alltså, vilken skillnad jämfört med svensk sillinläggning!

En dag när vi var på stan, så tog vi en varmkorv utan bröd och den var himmelskt god, men smakade inte som vanlig korv. Häromdagen läste jag om Island och mat i flygtidningen, och då gick det upp för mig att vi ätit lammkorv!

Nä, någon säl- eller valbiff blev det icket. Faktiskt så åt vi inte på restaurang en enda gång heller, fast vi hade planerat att äta i Pärlan någon kväll. Var du in till Reykjavik något? Stan är inte så mycket att se, ärligt talat. De har dock byggt ett väldigt fint museum, som man kan spendera ett par timmar i utan problem. Där fick vi reda på islänningarnas genetiska ursprung och massor med historia förstås. Riktigt kul.