Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: lchf-för-nybörjare
Läst 4962 ggr
NystartQ
0

kallskuret eller pålägg?

Hejsan

jag är sprillans ny LCHF deltager i mat och tankesättGlad.Jag undrar över en sak,

När jag gör min äggomelett på morgonen,men 2 ägg,svätt grädde och ngra stänk peppar..och några skivor skinka eller kalkon att steka..inann jag häller över äggblandingen..

kan jag ta pålägg som kalkon  eller rökt skinka,som finns i stor-förpackningen om tunna skivor, att steka. Det finns E-nummer på förpackninen?? det är ju även vädligt saltigt?? för mig är frukosten viktig.

missaz
0
#1

Man ska ju undvika E-nummer så gott man kan, men ett nummer som är svårt att undvika är E-250 och antioxidationsmedel (E-300 och framåt) E-300 är askorbinsyra och inget farligt.

Jag tycker att det viktigaste är att man undviker glutamat (E-600 och framåt) men försök att köpa charkuterier som bara har E-250 och antioxidationsmedel.

missaz
0
#2

Vill du veta vilka E-medel du stoppar i dig finns en guide här.

NystartQ
0
#3

tack så mycket missazGlad ska lägga det på minnet .