
Rabarberpaj med vaniljkräm
Stekte tunt skivad rabarber i rejält med smör. Hällde blandningen i en ugnsform.
Malde 50 g skalad mandel och 1 dl koksflingor och blandade med ett ägg.
Bredde degen över rabarbern. Gräddade i ugnen ca 200 grader tills det såg klart ut.
Vispade 0,5 dl grädde. Blandade i 100 g mascarpone och en äggula. Smaksatte med vaniljpulver.
Serverade!
Låter gott, nu är det ju rabarbertider.
*bokmärker*

Men det är nog inget man ska bjuda sockerätare på 

Tack för ett rabarberrecept! Vet inte vad jag ska göra med mina som växer så det knakar…
Någon som förresten vet om man ska låta rabarberna fortsätta växa eller om man ska ta bort stora och grova stjälkar efterhand?
"You just have to belive…"

Ska du äta dem är det bäst att ta späda stjälkar. Skörda, skiva och frys in. Resten blir en häftig planta om du låter den växa. De stora bladen kan du använda som gjutformar till fågelbad 

Ja! Rabarberblad blir jättefina att gjuta i betong med! Men rabarber utan socker låter inte som nåt jag skulle kunna äta. Synd, för det är gott med rabarber.

Förresten kom jag på att jag såg Martha Stewart laga nåt med rabarber på tv. Hon sa att rabarbern är en unik grönsak då man enbart äter dess stjälk och att bladet är giftigt.
Jag gick faktiskt på ViktVäktarna när ledaren frågade oss om rabarber var en frukt eller grönsak och jag googlade på rabarber och såg att det var nån slags ört/fröställning.
Kollade igen och ser att det heter slideväxt… lite värdelöst vetande som kanske blev mest förvirrande.

Har redan planer på ett fågelbad med rabarberbladsmönster! Ska bara hitta beskrivningen på hur man gör och ha ork att göra det. Men jag vet redan var i trädgården det ska stå med, ska göra flera tror jag också för hundarna har en förkärlek för att dricka ur just fågelbadet så det är nästan alltid tomt.
"You just have to belive…"

Ta ett stort, fint rabarberblad lägg det med ovansidan på en lagom hög grushög, stenmjöl funkar bra tycker jag, så att bladet är kupat. Baksidan på bladet ska alltså ligga uppåt och det är där du lägger gjutningen. Köp en säck färdigblandad cement som du bara blandar enligt anvisningar ( bra med blandare till en borrmaskin för det är ganska tungt annars) Gör inte betongen för lös - var försiktig med vattnet! Lägg sedan blandningen i ett relativt tjockt lager på bladet och plana av mitt uppe på så att det sedan kan stå stadigt. Täck över med plast och håll fuktigt ett par dagar. Vänd på "fatet" och dra bort bladet. Vill man så finns det behandlingar för betong som man kan pensla på för att det ska hålla bättre eftersom det ständigt kommer att vara vatten i det, men mer om detta vet jag tyvärr inte.
Lycka till!

# 9 Supertack för beskrivningen! Då ska bara rabarberbladen växa till sig liiiite till! 
"You just have to belive…"

Det var så lite så. Fast jag fick en känsla av vi hamnat helt utanför den egentliga tråden!
Men å andra sidan sett handlar det ju fortfarande om vad man kan göra med rabarber……..

Och använd andningsskydd när du blandar betongen!
Blommorna blir också jättefina. Går bra att ta in och sätta i vas. Jag tror min stod 5-6 veckor förra året.
På tal om "vaniljkräm" så tänkte jag bara tipsa om Amiechans frusna cheesecake", dvs. som substitut till traditionell vaniljsås.
Jag gjorde den smeten till glassbakelser i helgen som var och smeten (innan infrysning) är verkligen urgod och påminner relativt mycket om vaniljsås faktiskt.
Jag gjorde så här och det blev jättegott (halverar satsen som ska vara till cheescake, annars blir det nog vaniljssås till ett helt kompani
):
50 gram Philadelfiaost 27%
50 gram Puck smältost
1,5 dl vispgrädde
3 äggulor + 2-3 msk sötningsmedel + vaniljpulver
3 äggvitor + 2-3 msk sötningsmedel
Vispa grädden fast tillsammans med osten. Vispa gulorna pösiga tillsammans med sötningsmedel och vaniljpulver. Vispa vitorna till fast skum och vispa ner/med sötningsmedlet på slutet.
Rör ner lite av grädd/ostvispet i äggulevispet, sedan resterande mängd. Vänd ner vitorna sist. Luften kommer att gå ur vitorna om såsen står ett tag så då blir den lite tunnare men det gör absolut ingenting. Smaken blir excellent. En aningens anstrykning av sälta från osten tillsammans med den svaga sötman från sötningsmedlet och grädden och den goda vaniljsmaken ger en supervariant på "vaniljsås" som passar kanon med rabarber och färska jordgubbar 
VH!/Kricko.
Men mums vad gott jag gjorde nu!
Tog en (liten) rabarberstjälk och skar ner i en skål, på med lite sukrin och så kokte jag det hela i mikron, någon minut. Sen hällde jag helt enkelt på grädde och åt! 