
Bearnaise från Gourmet service
Jag var på Axfood i veckan för att handla åt företaget. Såg en stor burk färdig Bearnaise Sauce (den stavningen) från Gourmet service och tänkte braoha!
Jag tog för givet (borde väl ha lärt mej vid det här laget) att det var bra grejor eftersom den använde namnet bearnaise. Trodde det var skyddat.
Men icke här ska ni få se vad den innehåller:
vatten, rapsolja (38%), mjölkpulver, senap,stabiliseringsmedel E412, E415, E1422, socker, salt, kryddor, smörarom (soja), ättika, konserveringsmedel E202, E211, färgämne E160A, smakförstärkare E621, surhetsreglerande medel E330.
Skulle ha den till biffen jag just håller på och steker.
Jag är så arg!
Var är äggen? Var är smöret? Kemigegga är vad det är.
Gourmet bearnaise…. Gourmet skandal!
Agneta

Visst blir man arg och besviken. Jag känner mig så lurad för att man litar på företag och så bara luras de.
Är inte gourmeskinka också bara nått fusk och gourmetkryddade livsmedel innehåller olika konstgjorda smakämnen istället för lite lyxigare råvaror?
När det står gourmet så får man tänka om och anta att det bara är skit inte något bra som man annars förknippar ordet med.
Karin

Färga den blå och använd den som skokräm ….