Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettmat-recept-på-ägg-ost-grönt-sidorätter-veg
Läst 1742 ggr
Raring
0

Röd coleslaw

Färgglad mat har många fördelar. Det ser lite roligare ut på tallriken, det gör att maten ser mer varierad ut och dessutom är det kamouflage i personalmatsalen och motmedel mot eventuella kommentarer.

Länk till blogginlägget

4 portioner

½ mindre rödkålshuvud
1-2 dl creme fraiche
1-2 dl majonäs
1 msk fransk senap
Citronsaft
Svartpeppar och salt

Gör såhär

Finstrimla kålen, detta görs förmodligen enklast maskinellt men det går även med osthyvel eller en bra kniv och en gnutta tålamod.

Blanda ned creme fraiche, majonäs och senap. Smaka av med citron, salt och peppar.

Margareta
0
#1

Kul tips!

Numer pensionär i Nynäshamn

greensis
0
#2

Rödkålscoleslaw är en trevlig variation, den kör vi mellan varven hemma. Men rätt ska vara rätt - den är inte röd utan ljuslila!

Fabricati diem, pvnc!

Raring
0
#3

Ja, "röd" är verkligen att tänja på gränserna. Men "ljuslila coleslaw"… ärligt talat, hur aptitligt låter det? Ungefär som att man skulle envisas med att kalla rödhåriga människor för orangehåriga… Glad

McSteamy
0
#4

Jag har gjort coleslaw med blandat vitkål/rödkål. Det behövs inte vidare mycket rödkål för att få färg.

greensis
0
#5

#3 Purpur coleslaw? Ametist coleslaw?

Fabricati diem, pvnc!

Raring
0
#6

#5

Gay coleslaw Flört

Hur nu en grönsak kan vara homo…

greensis
0
#7

#6 Är inte en del växter samkönade?

Fabricati diem, pvnc!

Raring
0
#8

#7 Men då är det hermafroditiskt och självbefruktande, inte två honor eller två hanar på samma planta. Glad

storost
0
#9

Oj, det låter gott! Ska prova det!Glad

Vänliga hälsningar Stephan

min egen hemsida.