Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettövrigt
Läst 4404 ggr
Gramps
0

Överskott av fett

Fråga: Hur hanterar kroppen ett överskott av fett när man kör enligt lchf-metoden? Enligt teorin så sker ju ingen fettinlagring i cellerna och en bokstavstolkning av teorin skulle kunna ge vid handen att även åderförfettning beror på snabba kolhydrater. Innbär därmed ett överskott av fett att levern får ta smällen, eller vad?

nyborjare08
0
#1

Det verkar som om det kommer ut den "naturliga vägen" Skäms För mycket fett = diarré Tyst

Fettlever får man tydligen av kolhydrater. För att få till en fet och fin gåslever matas gässen med spannmål

 

 

bazz
0
#2

Riktigt så enkelt är det inte. Kroppen är en mycket komplicerad apparat. Viss fettinlagring sker ändå även utan insulin men den är i betydligt lägre takt.

Man kan inte kasta ut termodynamikens lagar helt men det är inte den 1a lagen (kalorier in=kalorier ut) som bestämmer utan den 2a som har med komplicerade system att göra. Det finns ett visst svinn av energi, vissa metabola processer tar längre tid, etc men kalorier är inte heeelt utanför hur kroppen jobbar.

När du äter LCHF så används fettet ffa till bränsle för drift av kroppen istället för glukos. Överskott måste ta vägen någonstans. Detta är en anledning till ketoner i urinen. Du kissar ut en del av det du inte förbrukar. En del går ut bakvägen. En del går tillbaka till fettväven.

Fettväven är kroppens skafferi! Det är därför man inte svälter ihjäl under nattens fasta när man sover…..

nyborjare08
0
#3

Tackar för förtydligandet! Så kul med alla som kan så mycket här, man lär sig massor varje dag! Glad

 

 

Gramps
0
#4

Tack.

Zepp
0
#5

Tilläggas kan att fettintaget regleras lite anorlunda än kolhydrater.

Äter du för mycket fett så blir du illamående och slutar därmed att äta mer.. försök att äta smör med sked så får du se vad som händer jag lovar att du slutar innan magen är full!

Sen får du garanterat sitta på toa en stund dessutom, fast en del lagras oxå så klart, och man brukar lära sig av erfarenheter och tar mindre nästa gång för att slippa bli spyfärdig!

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.