Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: lchf-för-nybörjare
Läst 1581 ggr
IaMiaMaria
0

ett nytt försök

Nu ger jag LCHF ett nytt försök.

Tipps på lättsamma mellanmål att ta med sig till skola och jobb tas tacksamt emot.

jag brukar ta med keso blandat emd diverse, men vore roligt med något annatt. och så ägg känner jag till, men det är tråkigt att äta ett ägg rakt upp och ner.

//Maria

Everything will be okay in the end, if it´s not okay it´s not the end.

Johannika
2
#1

Är det mellanmål du är ute efter, eller lunch? Jag äter inte några mellanmål längre, jag står mig så bra på frukost och lunch, men här kommer i alla fall litet tips kring små-snacks eller mellanmål:

Babybelostar (finns både röda och gula)

Små ölkorvar/minibratwurstar

En burk makrill i tomatsås, kan med fördel ätas med ett ägg och majonäs

Färdigstekt bacon, knaprigt i småbitar, blir som chips

ost- och skinkrullar (rulla i hop skinkskivor med ostskivor

"It´s not today que le ciel me tombera sur la tete"

Maia
0
#2

Klassikern Babybel-ost finns ju alltid. Annars tycker jag att en liten bit camembert och några paranötter är gott. Men numer äter jag mycket sällan mellanmål.

 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

La grammaire est une chanson douce. /Erik Orsenna 

[tillbakalutat]

minivilma
0
#3

Min favorit är att gegga ihop hårdkokt ägg med citronmajonnäs och sedan röra i räkor. Mums! Fast det blir ju lite mer som en måltid.

Köper även Gouda-ost, färdigskivat. Perfekt att ta ett par, tre skivor när man blir lite småhungrig.