Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: off-topic-ot
Läst 3433 ggr
parsley
0

OT Hemtelefon, mobil eller fast OT

Fullständigt OT, men eftersom medlemmarna på KiF är Sveriges smartaste, så…

Sitter och svär över familjens senaste telefonräkning. Funderar på att säga upp abonnemanget och bara ha mobiler istället, en till varje familjemedlem och en billig Nokia som ständigt ligger i hemmet.

Kan man så? Eller är det opassande? För- och nackdelar? Ger jag intryck av att vara en person som inte har kontroll över min ekonomi om jag inte har fast telefon? Smart eller dumt?

Gamla mormor tycker förstås inte om att ringa till mobiler, men vi får väl ringa upp henne vid behov.

Måste man ha ett fast telefonabonnemang om man har bredband via telefonjacket?

Jag har Telia, dyrt, men det fungerar åtminstone och har ingen större lust att försöka byta abonnemang. Been there, done that och det är inte roligt.

mamski
0
#1

Ring Telia 90200 och fråga om det tekniska. Sen kan du ju fundera på IP-telefoni, det kan man ju få med vanligt telenummer. Fråga Telia om det också. (Var bara beredd på att vänta LÄNGE i telefonkön!)

Wildrat
0
#2

Har du bredband via telejacket har jag för mig att du måste ha telefonabonnemang också. Ring Telia och hör efter (eller kolla deras hemsida).

Funderar också på att sluta ha hemtelefon men just nu har vi via bredbandet (ip-telefoni) och betalar bara det vi ringer för (10-20kr per månad).

Zepp
0
#3

Du måst ha fast abonemang om du har bredband för det första!

För det andra kan du ha ett fast abonemang som är spärrat för utgående samtal som alla kan ringa till, för utgående samtal kan du ha mobiltelefoner!

Ett annat sätt är att ha fast kostnad för alla samtal då betalar du bara för uppkopplingen 40 öre per samtal!

IP telefoni är en anna metod då är det oxå fast avgift har jag för mig!

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

parsley
0
#4

Fungerar IP-telefoni till abonnemang där det inte finns någon dator?

Denna kommentar har tagits bort.
nobban7
0
#6

Vi har bara fast telefon för att kunna bli uppringda och för bredbandet…

ObestämdEller så har vi det mest av gammal vana?

Oavsett vår anledning så kan man ha bredbandet via teleuttaget utan att ha telefonabonnemang. Troligen får du betala en högre fast avgift för bredbandet då men knappast lika hög som de nfasta avgiften för telefonen.

Förut ringde folk till oss på den fast telefonen och om vi inte svarade ringde de på mobilen. Nu tycker jag fler och fler ringer på mobilen direkt.

MimLan
0
#7

En person som inte har koll på sin ekonomi och sina utgifter/behov och därför har abonnemang, ger inte intrycket av att ha ekonomin i kontroll.

Knepigt resonemang, att du skulle ha ett fast abonnemang utifrån vad andra tycker om det.

Börja räkna, ta reda på era förutsättningar och behov (fast lina är väldigt stabilt, mobil därnäst och sist ip-telefoni) och fatta beslut utifrån det.

Själv vet jag inte ens hur många år sedan det är sedan jag hade fast lina och mina mobilkostnader understiger solklart vad avgiften för fast tfn skulle varit.

nobban7
0
#8

Men vart f*n tog mitt inlägg vägen då? Nej, du måste inte ha fast teleab för att kunna ha bredband. Men troligen får du betala högre avgift för bredbandet.

Emea67
0
#9

Vi har också telefon via bredbandet + mobilabonemang. När sonen blir tillräkligt gammal för mobil så kommer vi nog att frångå att ha "hem" telefon. Unga idag har ju sällan hemtelefon via telefonjacket utan bara mobilabonemang men som min systerdotter säger så kan det bli dyrt med bara mobil om man måste ringa suport till datorn och dyl ofta.

nobban7
0
#10

Och sent om sider dök det upp…

Effie
0
#11

Jag har också telefon via mitt bredbandsbolag; kom ihop mig med Telia angående en räkning häromåret och sade upp abonnemanget helt. Nu betalar jag inget extra för telefonabonnemanget, bara samtalskostnader.

Men man får väl fundera på vad man brukar ringa, och vad sådana samtal kostar med mobil och på fast abonnemang. Det går nog inte att säga generellt.


Visst går det. Om inte annat, så går det galet

Besika
0
#12

Jag har numera fast telefoni från mitt bredbandsbolag. Betalar inget för abbonemanget, vilket passar mig utmärkt då jag inte är hemma halva året. Dumt att betala för något jag inte använder så ofta.

maxiq
0
#13

Jag har hittat en perfekt lösning som heter Telenor Hemtelefon. Jag har ett vanligt lokalt nummer som går direkt till min mobil utan att jag behöver betala vidarekopplingsavgift. Den som ringer mig betalar bara lokal taxa och jag betalar 23/11,5 öre när jag ringer från mobilen till fasta nätet.

Aniara4
0
#14

Jag fattar inte att jag hade kvar mitt fasta Telia-abonnemang så länge som jag gjorde, det var ju tokdyrt. De senaste åren har jag haft ComHem (både tv, bredband och telefoni i samma), och nu när vi snart flyttar har vi valt Bahnhof för alltihop.

Det enda störiga har varit att jag inte iddes ordna sladdarna ordentligt (eller skaffa trådlöst), så jag har haft en lååååååååång sladd slingrandes genom lägenheten mellan bredbandsmodemet och huvud-telefonjacket, eftersom jag ville ha telefon i flera rum. Men sen funkade också alla gamla jack som vanligt med de gamla telefonerna.

Jag ville inte bara ha mobil eftersom jag ibland pratar ganska länge, och eftersom jag själv länge störde mig på folk som bara har mobil eftersom det blir så dyrt att ringa upp dem. Men det tycker jag har förändrats nu, jag tror det har blivit billigare både att ringa och att ringa upp mobiler. När jag tänker efter ringer hemtelefonen rätt sällan, det är mest myndigheter (som lika gärna kan ringa mobilen) och våra respektive mammor!

MalinArv
0
#15

Om man väljer 3 familj tror jag det heter, då får man 4 mobiler och ringer varandra och fasta telefoner gratis. Bara ett tips

markazits
0
#16

Det är väl bredbandet det hänger på i slutänden, men då vi flyttade sade jag upp den fasta telefonen. Men vi har internet via fiber i väggen. Det skulle kosta nästan lika mycket att flytta abonnemanget som att ta ett nytt, att jag kunde testa ett halvår och ta ett nytt abonnemang om jag kände att jag behövde. Har dock inte känt något behov av att ta tillbaka den fasta telefonen.

Mitt råd: Gör upp en excel-matris och lägg in de senaste telfeonräkningen och se var du hamnar med olika abonnemang!

Jag kände mig nästan tvungen att överge Telia då jag insåg skillnaden jämfört med vad jag betalar idag.

IP-telefoni föreslås ju rätt ofta, men jag tycker inte skillnaden är så enormt stor numera - de fasta avgifterna finns där i vilket fall. Men lägg in de abonnenang du funderar på i excel, så ser du vad et kostar.

Vi har var sin mobil och abonnemang via Glocalnet. Mina telefonräkningar har aldrig varit så låga och jag ångrar inte en sekund att vi struntade i den fasta.

Visst kan vissa vara lite tveksamma till att ringa på mobilen, men tycker att fördelarna överväger. Och jag tror inte någon misstänker att det beror på dålig ekonomi att jag bara har mobil! ;)

Så räkna på det och se var du hamnar! Ett måste är nog att man kan ringa gratis inom familjen - eller mellan de kompisar man pratar med ofta. Eller i att det i varje fall är extremt billigt.

Och här är världens bästa sida för att jämföra priser:

http://www.telepriskollen.se

Henrik70
0
#17

Själv är jag lite nojjig över strålningsrisken och har nästan slutat att använda mobilen, slutat med trådlöst internet och trådlös telefon. Här kan man läsa om Hälsoproblem med strålning.

elize-l
0
#18

Vi hade telia fast telefoni och bredband från samma. Nu har vi sagt upp telefonabonemanget men har bredbandet kvar. Med andra ord, du behöver inte ha telefon för att kunna ha bredband via telefonjacket. Vi har fortfarande bredband via telia.

Ser heller inget fel i att inte ha fast telefoni. Vi använde det telefonen så lite så den kostade betydligt mer i fasta avgifter än vi ringde för. En räkning på ca 800 kunde vi ringt för max 100. Nu har alla i familjen mobil, viket vi visserligen hade redan innan vi stängde den =)

novator
0
#19

Själv så slutade jag med hemtelefoni på grund av kostnaderna men var samtidigt inte så sugen på att ge upp mina hemtelefoner. Dels på grund av att jag tycker det är smått obekvämt med långa mobilsamtal men också för att jag precis som Henrik70 inte är så förtjust i tanken att en massa strålning skall passera igenom min hjärna. googlade en hel del och hittade till slut en produkt som löste mitt problem. Xlink heter den (www.xlinkeurope.com), och den kopplar samman mobitelefonen med hemtelefonen via bluetooth. Sen är det bara att ringa som vanligt på hemtelefonerna fast samtalet kopplas via din mobiltelefon.  Smidigt att alltid ha samma telefonnummer dessutom, när man åker till stugan behöver man inte meddela folk eller koppla vidare sina samtal.