Intressant samtal med japansk läkarstudent
I Onsdags var jag iväg till en misofabrik tillsammans med en japansk väninna och en av hennes yngre kompisar, som för tillfället studerar till läkare. Efter att besöket på fabriken var över så drack vi en kopp kaffe tillsammans och samtalade någon timma, något som snabbt kom att surra kring temat LCHF - "Den konstiga Svenska dieten".
Det hela började med att han lade märke till mängderna av grädde jag hällde i mitt kaffe, något som han (antagligen) såg som anledningen till min övervikt. När han av "vänlig" gest sedan erbjöd mig kakorna på bordet, och jag sa nej tack, så blev han till synes förbryllad över varför. Jag verkade ju vara en "godisråtta" trots allt, överviktig blond utlänning, du vet såna man kan se på amerikanska dokumentärer. Varför ville jag då inte ha kakorna, när jag ändå redan hällt mängder av grädde i kaffet?
Vid det här laget har jag blivit en mindre expert på att förklara LCHF på japanska, så jag förklarade för honom att jag inte äter kolhydrater, utan äter naturligt fett istället. Självklart började han direkt predika om hur farligt det är för kolesterolet med mättat fett, och min väninna stämde direkt in och försökte få mig på "bättre tankar". Jag kunde ju dö om jag fortsatte äta så här!
Lugnt och sansat började jag förklara varför jag tycker motsatsen, och hänvisade till kroppens egen produktion av kolesterol, om HDL & LDL, storleken av dessa, kolhydraters möjliga samband i hjärt- & kärlsjukdomar och insulinets roll för övervikt. Jag tror inte jag övertygade honom helt, men mina argument var iallafall nog för att överraska honom och få honom att acceptera mitt val.
Jag får fortsätta på min översättning av Dr. Dahlqvists matprogram, och försöka sprida ordet lite till på denna sidan jorden också, innan jag måste hem till kalla Svearike igen… Japaner skulle nog må så mycket bättre om de bara ville skippa allt tillsatt socker hela tiden och återgå till sin traditionella föda.. fisk!
Visste ni för övrigt att japanskan fram tills nyligen inte hade ett ord för bukfetma? Jag vet inte vad det officiella ordet är men, till vardags används "metaboru", som är taget från engelskan. Bara en liten kul sidonotis, 

Hahaha ser hans min framför mig fick nästan bilden av ett litet djur i en bur på zoo som vägrar ta emot godiset från besökaren =) Hoppas han inte blev allt för sårad för att du inte tog emot kakan.
Haha, hoppas inte det jag heller… Försökte iallafall vara artig när jag tackade nej, och gav en förklaring till varför.
Men du har verkar iallafall förstått hur det ibland kan kännas att vara utlänning i Japan. Ett sällsynt djur i en bur på zoo 

Intressant :) Japaner brukar användas som exempel på hälsosamt folk med enorm ris-konsumtion.
Faktum är att de äter ris ofta, snarare än stora mängder. En klassisk japansk frukost t.ex. är ju att vispa ägg med soja och hälla över en skål med ris. En potion ris är vanligtvis inte så stor, och ätes i regel som kompliment om man inte blivit mätt på den övriga maten. 
På senare tid dominerar sockeröverdragna flingor och monsterskivor vitt bröd frukostborden dock… bifogar en bild.