Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: lchf-för-nybörjare
Läst 1222 ggr
Golddigger
0

Kommer snabbt upp i för mycket protein!

Hej!

Jag är ganska ny på det här och har börjat fylla i mitt matintag på MinMat-sajten. Det jag har märkt är att det går så himla fort och lätt att komma upp i för mycket proteiner. Idag till exempel har jag ätit två ägg med lite ost och smör till frukost, sen åt jag tonfisk med yoghurt, getost och pesto och broccoli till lunch, och jag är redan uppe i mer proteiner än vad jag ska vara om det ska vara 1 g per målvikt eller per nuvarande vikt (har inte riktigt fattat vilket det ska vara).

Hur gör ni för att hålla nere proteinintaget när ni ändå äter så mycket ägg som det verkar här på sajten?

mikaelj
0
#1

Hejsan du!

Du behöver inte bry dig särskilt mycket om proteinintaget, det allra viktigaste som nytillkommen är att du inte äter för lite protein.  Det är många som gör, när de är vana vid att pasta med ketchup är bra mat.  Vilket gör att kroppen gnager av dina muskler.

Jag (76 kg) brukar äta mellan 80-100g protein per dag, gissningsvis.

Frukost äggröra på 3-4 ägg och massa smör

Lunch 150g köttfärs med smör och creme fraiche

Middag 100g ost, 150g fisk med massa majonnäs, efterätt keso och grädde.

Det är inte så komplicerat!

Golddigger
0
#2

Okej, tack! Jag trodde att man var tvungen att hålla nere proteinintaget om man ville gå ner i vikt (jag har bara två kilo till målvikten men ändå). Men det skulle onekligen kännas skönt om jag kunde släppa på det målet (att äta så lite protein) som verkar helt omöjligt som det känns nu.

Tack för ditt svar!

mikaelj
0
#3

Tja, risken är att du behåller samma vikt om du ökar proteinintaget men gör det i form av mer muskler och mindre fett…

Golddigger
0
#4

Det skulle vara helt ok Skrattande!

Lena123
0
#5

#1 nu blir jag förvirrad

Har läst att om man inte går ner på den här maten(som jag) eller om man fastnat (som golddigger)ska man…

1.begränsa kolhydraterna till under 5g

2.äta 1-1.5g proteiner till sin önskade vikt

3.utesluta alla mjölkprodukter utom smör

har jag fattat fel?

http://www.winthers-skafferi.se/

mikaelj
0
#6

Alla studier jag läst hänvisar till 1-1,5g per fettfritt kg kroppsvikt. Vilket med lite överslag blir mininivån på ca 0,6 för de flesta, eftersom alla har fett på kroppen! (het har alltså att göra med hur mycket övervikt du har)

Det är inte fettet, utan musklerna, som behöver protein.

Lena123
0
#7

#6 men då har jag förstått rätt då?

Jag har minskat på proteinerna till 1g/kg önskad vikt och under 5g/dag på kolhydrater och tänkte köra det i 2v för att sedan utvärdera resultat,vad tror du om det.?

Måste ju orka träna mina styrkepass också så jag vill inte gå på för hårt.

http://www.winthers-skafferi.se/

mikaelj
0
#8

Jag blir lite förvirrad här. Vill du bygga muskler på energiunderskott samtidigt som du går ner i vikt? Styrketräning är inte det allra bästa sättet att gå ner i vikt, utan kosten styr fortfarande mycket.

Siffrorna ser bra ut, om du samtidigt ser till att tillfredställa din kropps energibehov med dess huvudsakliga energikälla, dvs fett.

Lena123
0
#9

#8 Jaha nu är det din tur att vara förvirrad Obestämd

Såhär är det…har en reumatisk sjukdom och måsta därför träna regelbundet för styrkan och rörligheten.Tränar alltså inte för att gå ner i vikt för det fungerar iallafall inte på mig.

Började med LCHF för reumatismens skull och har blivit mycket bättre i lederna,mer rörlighet och mindre värk.

Vill gå ner 5-10 kg för att avlasta mina knän och såklart även för utseendets men knäna är det primära orsaken till den önskade viktminskningen.

Jag äter ca 80% fett så jag snålar absolut inte med fettet.

http://www.winthers-skafferi.se/

mikaelj
0
#10

OK. Jag fick först intrycket att du försökte gå ner i vikt med hjälp av styrketräning.

Ja, den mängden protein och den fördelningen på fett ser bra ut!

Det du kan fundera över lite är om du alltid är hungrig, och slutar äta när du är är nöjd.  Om du äter precis vad kroppen blir nettomängden fett i fettcellerna konstant.  Att hålla insulinnivåerna låga ser till att du kan använda det fett som finns i kroppen, men behöver kropepn inte använda det, så, tja, då minskar inte heller lagren.

(min uppfattning, jag är inte utbildad inom medicin, etc.)

kaisakavat
0
#11

Golddigger - kanske är jag lite övertydlig nu… förlåt mig isåfall..

Vet inte om du har tänkt på det, men en proteinkälla, t ex fisk, kött, fågel… innehåller inte bara protein. Nämnda proteinkällor innehåller ca 20 % protein, en femtedel.

Så om man drar till med ett ungefär, så ska en 60 kgs-mänska äta åtminstone 300g kött/fisk/fågel. Sedan kan man ju käka mindre sånt, ifall man käkar annat protein, t ex ost, ägg mm.

Ägg innehåller mindre andel protein än kött/fisk/fågel, minns inte nu hur mkt..

mikaelj
0
#12

(ägg och keso ger 12g protein/100g, fisk 15g, kött 20g och ost 25-30g)

kaisakavat
0
#13

Oops, sorry att jag kanske körde lite väl "avrundat". Skäms Flört

Lena123
0
#14

Ursäkta golddigger för att jag och mikaelj har ockuperat din tråd,vi får väl betala hyra på den snart Flört

#10 Nu förstår vi äntligen varandra.Tycker också att fördelningen verkar bra efter allt jag läst.Tror att 2v för att sedan utvärdera verkar bra.

#11 Tror att det är lätt att man tänker på att 100g kött är 100g protein,kan vara bra att förtydliga att så inte är fallet.

Ägg ligger på 12,6 g protein/100g och bara äggula 16,40g och bara äggvita 10,10 men då är det 1,30 g kolhydrater också….enligt minmat

http://www.winthers-skafferi.se/

Pasi
0
#15

Kött ger bara >=20g protein om det är magert kött…väljer man lite fetare bitar så sjunker proteinmängden….eller äter alla andra ryggbiff och oxfilé dagarna i ända när en annan fattig (jag!) får hålla sig med karré, sidfläsk, färs och högrev?Flört

mikaelj
0
#16

Högrev?! Lyxlirare.

Euroshopper slaskfärs heter det.

kaisakavat
0
#17

Pasi - Jag har slukat en jättebit karré för ett par timmar sen. Med massor av slamsor. Lämnade bara benbiten och det för att jag var så himla mätt!! Jag är duktig!! Skrattande ..å fattig..

Pasi
0
#18

LOLSkrattande

Golddigger
0
#19

Här har det hänt saker! Kul!

# 14: Det är helt okej med kapningen!

# 11: Jag fyller i hur många gram jag har ätit av en viss matvara på MinMat-sajten så då räknar den ut proteininnehållet. 

Idag är jag uppe i 97 gram protein trots att jag borde ligga på 57 om man beräknar det efter den vikt jag vill uppnå. Då tycker jag ändå inte att jag har ätit konstigt mycket. Jag fattar faktiskt inte hur folk gör som lyckas äta pyttelite protein.

Sett i procent av det totala energiintaget under dagen är det 20 %. Är det bra tycker ni? Fettprocenten är 74 och kolhydraterna 5 %.

Golddigger
0
#20

# 11: Du säger att en människa på 60 kg ska äta ungefär 300 gram av t.ex. fisk på en dag? Okej, då provade jag att lägga in 300 gram lax i MinMat, och då har man kommit upp i 55 gram protein. Eftersom jag bara ska äta 57 gram protein blir det ju ingenting över sen, inte ens för ett frukostägg!

Det är det som jag tycker är så konstigt. Jag kan förstå att det är lättare för dem som har en högre målvikt, men hur ska vi "små" människor göra? (hoppas ingen tar illa upp, jag är ganska småväxt bara, menar inte att ni är tjocka alltså)

Golddigger
0
#21

Hej igen! Jag har en annan fråga om någon har lust att svara: mitt kaloriintag har hittills legat ganska lågt, på ca 1500 kcal per dag. Jag läste att en kvinna med som motionerar så som jag ska ligga på minst 2200 kcal per dag. Men om jag äter mer så att jag kommer upp i kaloriintag, då kommer det ju plussas på ännu mer på proteinet?

Jag är jättetacksam för hjälp för jag har inte riktigt fattat den här kosten ännu, jag vet bara att jag mår bättre än på länge och inte vill sluta. Men man vill ju att det ska bli rätt så att man inte börjar öka i vikt eller nåt sånt.

Pasi
0
#22

#20 Hon skrev "åtminstone".
Hur många andra djur är tvugna att använda sig av dataprogram och tabeller för sin mathållning och överlevnad?Flört

Ät ett ägg om du vill, eller 5.Glad

Pasi
0
#23

#21 Matmängden blir normalt rätt om man låter kroppen istället för räknestickan avgöra rätt mängd…. via hunger.

Golddigger
0
#24

Ja visst håller jag med om ditt resonemang och jag trivs inte direkt med att hålla på så här. Jag tänkte bara göra det i början så att jag ser att jag tar ungefär rätt proportioner. MEN, jag tycker att rekommendationen är konstig och jag får inte ihop det. Det är bara det. 

Men om ni mer erfarna inte tror att man går upp i vikt genom att äta så mycket protein som jag känner mig bekväm med, då gör jag gladeligen det!

:-)

Pasi
0
#25

Börja äta efter "känsla" de första veckorna…gör det lätt för dig - ät och njut. När du sedan hittat lämpliga proportioner och mängd som du trivs med, så tar du fram min mat och kollar. Då kan du se om räknetabeller och annat är riktiga (din kropp representerar ju verkligheten).Flört