Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: mat-livsmedel
Läst 708 ggr
WilliamJ
0

PDF-Blad att sprida - Lördag Hela Veckan!!

Hej,

Jag har skapat ett pdf-blad som innehåller lite text och ett diagram med kolhydratinnehållet i olika vanliga produkter, detta blandat med lite godisvarianter.

Själv tycker jag att bilden talar sitt tydliga språk, men kom gärna med kommentarer om förbättringar.

Skriv gärna ut och sprid den!

dufva
0
#1

Bra initiativ WilliamJ!

En bild säger så mycket mer än en massa siffror Skrattande

Besika
0
#2

jättebra! Fint "slut" på matvarorna, det säger allt! :)

odezza
0
#3

Jättebra bild, tack för den! Glad

Förr åt jag alltid musli frukt till frukost, och inbillade mig att det var nyttigt. Tänk om jag hade vetat att sockerkaka hade varit "nyttigare"… Flört

"still lost in space and time"

molana
0
#4

Bra gjort! Håller helt med att slutet är bäst.   Skrattande

Buppan
0
#5

Placerat bilden i personalrummet, där min konstiga kost ständigt kommenteras och jag försöker försvara min bättrade hälsa!!!!

Palle65
0
#6

Tack för ett bra och lärorikt diagram!

WilliamJ
0
#7

#5

Hoppas det ger resultat. Många har ju inte en aning om hur mycket sockerkedjor deras nyttiga mat innehåller, ibland mer än det som räknas som godis..

Det kan nog locka fram en och en annan fundering. Blir det diskussioner så är det alltid intressant.

kaisakavat
0
#8

Tack!

Vet flera personer som ska "råka få se" detta diagram.. Hehe!

WilliamJ
0
#9

Det här blev nog bortglömt. Om ni hittar det så skriv gärna ut det och lägg ut i fikarummet mm.

jobi55
0
#10

snyggtGlad