Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: mat-recept-på-kötträtter
Läst 5380 ggr
Melindrea
0

Frysta fläskkotletter på ben, i ugn

Jaha, så vad jag hungrig så där på morgonkvisten, och ville varken ha köttfärs (färdigstekt i kylen) eller skinka (behöver frysas in…), men kom att tänka på receptet på fryst lax någon föreslog för ett tag sedan. Dock kände jag inte för lax, så jag använde fläskkotletter istället!

För två portioner:

2 fläskkotletter lades i en djup skål, och sedan hällde jag på grädde (de fick inte helt plats frysta, så efter en halvtimme tog jag ut den ur ugnen och makade åt dem, och hällde på mer grädde). Grädden bör blandas med kryddor innan, det blev litet litet smak på det.

Överst lade jag på överbliven mascarpone ost, och sedan droppade jag soja och sambal oelek runt om. In i ugnen, 175 grader, runt 1.5 timmar, för att det både ska tinas och färdiglagas.

[Pennylane1]
0
#1

Det där låter ju väldigt likt vandringsreceptet (tror jag det kallas ) och det ÄR väl för fläskkotletter och inte lax (iaf när jag lärde mig det på Airams sida) så det var säkert gott det förstår jag, Mascarponen är ett tillägg tror jag. Men grädden, soyan och sambal oeleken känner jag igen!

Melindrea
0
#2

Aha, hade inte sett det. Det är ett helt annat laxrecept jag pratar om (det använde fryst lax och creme fraiche och kryddor). Soya och sambal oelek var sådant jag hade hemma =)

Tilda-T
0
#3

Samma recept funkar jättebra på kycklingfileer också!

Det enda man ska ångra är sådant man inte har gjort!