Undringar från en nybörjare
I förgår började jag…..
Nu ska det ske.
Men det är inte lätt att vara ny och grön. Frågorna är många och svaren finns här säkert någonstans…. men det är svårt att hitta rätt.
Läser om FinnCrips med två (!!!) cm smör på. Jag fixar inte det… inte än… det blir för mycket. Eller om kaffedrink av 2 dl kaffe och en del grädde….. jag som älskar svart kaffe - i mängder.
Och det är klart att jag blir lite fundersam då.
Vad händer om jag inte får i mig dessa mängder fett? Jag gör så gott jag kan… massor med smör och grädde i det mesta jag stoppar i mig. Men vad händer om det inte är tillräckligt mycket fett? Blir effekten den motsatta då? Kommer jag att gå upp i vikt istället då?
Sedan undrar jag om någon har något bra tips på om det finns någon sajt med färdiga veckomenyer. Tycker det är svårt att få ihop det.
Det finns inga färdiga veckomenyer, om du vill ha lite mer regler kring ätandet rekommenderar jag Skaldemans bok GI-noll, där finns recept och regler för hur man ska äta.
Kaffe med grädde är tips för de som brukar ha mjölk i kaffet, alltså inget krav för den som gillar dricka kaffet svart. Däremot funkar tipset om kokosfett lika bra för den som dricker kaffet svart, det är också ett bra sätt att få i sig lite extra fett.
Om du går upp i vikt om du äter för lite fett? Ja, kanske det är olika. Största risken är att det blir mycket av något annat tex kolhydrater och då går du upp i vikt. Eller så äter du för lite mat och då blir du sjuk och riskerar gå upp i vikt.
Finncrisp med 2cm smör behöver du inte börja med. Köp Bregott mellan och ha 0,5 cm och ost, eller skippa finncrispen och ta bara ost och Bregott. Om du läser en massa här så ser du att det faktiskt inte är så stora mängder rent fett vi använder. Äter man kött som är naturligt fett (köttfärs tex) behöver man knappt något extra fett och man kan alltid ha en fet sås till som bearnaise eller en enkel gräddsås. Men tänk på att alltid välja så feta råvaror som möjligt och ät det feta i första hand så brukar det bli bra.
Tack!
Det låter så enkelt när det kommer från någon annan… ända tills jag öppnar mitt kylskåp och skall fixa till det själv. 
Att pasta, ris och potatis är tabu har jag förstått. Men vad har jag till kött, köttfärs, kyckling och fisk då?
Har kört med blomkål (rå, kokt, mosad med grädde) hittills… tips på fler "substitut" til pastan och riset.

Precis som Wildrat skriver tänk bara fetare produkter. Och känns det jobbigt att äta mycket bregott/smör på finncrisp eller ostbitar eller på mat så böeja med mindre och öka sucsresivt.
Vill du ha lite koll på hur du äter kan du regestrera på minmat och se att du får i dig tillräckligt.
Procenten som rekomenderas är 75% fett, 20% protein och 5% kolhydrater.
Lycka till och välkommen hit 

Vitkål, broccoli ovanjordgrönsaker så som gurka, sallad, paprika.
Eller kör helt utan!
Det gör jag oftast inte när jag började men efter 1,5-2 månader gjorde jag det.

Välkommen! Man behöver faktiskt inte ha nånting istället för potatisen men det kan kännas konstigt i början. Kokt rättika funkar utmärkt liksom olika typer av kål.
Vad jag tror är viktigt i början är att du inte fokuserar alltför mycket på vikten, börja med att känna efter vad kroppen vill ha. Och säger den kolhydrater så luras den.
#2 Man behöver inte ha nånting till. Ibland har jag lite gröna ärtor till maten (köttfärssås) men annars äter jag bara kött och sås. Man blir faktiskt mätt ändå. Ha grönsaker till om det känns bra och du tycker om det men de behövs inte.

Shit vad kul med att ge mattips. Det här är nått du kan variera.
En bra regel för grönsaker först. Ju grönare desto bättre. (ta som tidigare säger mer sås och kött än grönsaker.
Enkelt tips.
purjolök, zuchini, grön paprika och diverse andra gröna ovanjord du gillar. (man kan köra andra färger på paprikan men de blir då en ökning på kolisarna)
Skär stora bitar, lägg i långpanna, lite rosmarin oc rose peppar på det, hela vitlöksklyftor , på med Smör&Rapsolja (finns på ica flytande)
In i gunen 200 grader ca 20-30 min (beroendes på ugn) vänd lite då och då.
Ugnsrostade grönsaker är kanon, och jag fick till och med min karl som älskar pommes att rata dem till förmån för de ugnsrostade grönsakerna
god creme att göra till. 2 dl cremefraische + 150 g kvibille gräddädel, mixa ihop, låt vila tills resten är klart och server kall till.
grymt gott en fredagskväll och passar till allt kött, även fisk)

Coleslaw kommer man långt med: riven vitkål, kanske lite lök, kanske någon halv morot. Krydda på med dutt pressad citron, dijonsenap. Gör halkigt med majonäs/creme fraiche. Håller ett par dagar i kylen så gör mycket åt gången.
ostgratinerad broccoli.
Avocado mojad m citron & chili till guacamole
Hyvla zuccini på längden. Koka 1-2 minuter. Blir som grön tagliatelle.
Fabricati diem, pvnc!
Vad ska jag säga…… nästan tårögd. 
Tack för alla underbara tips!
Allt ovan ser riktigt mumsigt ut. Kommer att börja med ugnsrostade grönsaker till köttet och såsen nu. Underbart med Coleslaw och Guacamole - tillhör mina trogna favoritet.
Har nog inte fattat att jag egentligen bara ska ta det "gottaste" och gotta till det ännu mer.
När det gäller vikten får jag väl erkänna att jag inte ägt en våg sedan lilla tjejen föddes för 16 år sedan. Jag har kläderna som måttstock… och tyvärr har de krymt av garderobsfukten från sässong till sässong. Antar att det är fler än jag som upplevt detta märkliga fenomen. 

Ja det är inte klokt vad det kan hända saker i garderoben om man inte ser upp, mina tror jag har dragit ihop sig , liksom korvat ihop sig , det måste bero på fukten
Det är prexis så som du säger vi går efter det gottaste och gottar till det, det är väl härligt att få äta så !
Det enda man ska ångra är sådant man inte har gjort!