Fråga om ångest
Jag är ny både på LCHF och här på Kolhydrater, men jag har läst om att folk med ångest har blivit bättre med denna kosten.
Jag undrar om detta stämmer?
Ja. Det försvann på en gång för mig.
Vissa av oss har märkt att vi fått ångest av mycket socker och/eller sötningsmedel. 
Ta allt som skrivs på Internet med en nypa salt. Du vet inte vem som sitter bakom det andra tangentbordet och du vet inte vilken kunskap eller utbildning de har. Tänk efter själv!

Ångest, Depression och sömnproblem försvann eller minskades kraftigt nästan på en gång. Kunde knappt tro det själv.

Jag kan inte garantera att det är kosten (jag gjorde ett par andra förändringar i samband med det), men jag har haft en enda ångestattack på över 8 månader. Och den var inte illa nog för att jag skulle behöva ta atarax. (har ingen daglig medicine, slutade med den i januari förra året)